Licensed to Gauteng Masters Sw. Champ Meet
                                      Hy-Tek's Meet Manager 2005-07-10 09:58 PM
                     GMS (Wahoo) @ St Peter's - 2005-06-11                     
                  Wahoo Aquatics Centre 25m indoor pool @ Jhb                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 35-39 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stanton, Craig R    37 Coelacanth-NT          18.00      17.34         10  
  2 Crowther, Bobby F   36 Wahoo-CG               25.00      19.19          9  
 
Event 1  Men 40-44 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Roger L     42 Killer Whales-CG       16.00      16.12         10  
  2 Clapham, Jeremy C   40 ET Stingrays-ES        21.50      19.01          9  
 
Event 1  Men 45-49 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Steynberg, Andre P  49 Wahoo-CG               15.00      14.60         10  
  2 du Bruyn, Johan P   45 Wahoo-CG               18.00      21.47          9  
 
Event 1  Men 50-54 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harker, Guy J       50 Wahoo-CG               19.00      17.52         10  
 
Event 1  Men 55-59 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burger, Francois F  56 Coelacanth-NT          30.00      22.04         10  
 
Event 1  Men 65-69 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garson, John D      67 Wahoo-CG               23.00      21.34         10  
 
Event 2  Women 19-24 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jordan, Cherri-Lei  20 Wahoo-CG               20.00      18.93         10  
 
Event 2  Women 25-29 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacchini, Nadia T   28 Wahoo-CG               17.00      18.76         10  
  2 Barton, Samantha J  28 Wahoo-CG               20.00      19.42          9  
 
Event 2  Women 35-39 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panzera, Natasha D  35 Phoenix-CG             22.00      18.03         10  
 -- Southerland, Danie  38 Phoenix-CG             20.00         NS        
 
Event 2  Women 40-44 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Curtis, Alison J    41 Phoenix-CG             23.00      19.34         10  
  2 Zambetti, Deane N   42 Wahoo-CG               23.00      20.57          9  
  3 Bridges, Carole A   43 Old Eds-CG             24.00      21.84          8  
 
Event 2  Women 45-49 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Steyn, Wanda V      48 Wahoo-CG               20.00      18.79         10  
  2 Alder, Elaine R     48 Wahoo-CG               19.00      19.60          9  
  3 Geraty, Gail P      49 Coelacanth-NT             NT      21.08          8  
 
Event 3  Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   25-29 WLD: W 1:02.51  2004-03-06 NICOLAS CANIVET, FRA                       
   25-29 RSA: S 1:09.97     12-1997 K Cawood (Dbn)                             
   25-29 GAU: G 1:11.84  1998-09-20 Gary Coetzee                               
                1:06.09  25-29 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Siebert, Paul M     27 Wahoo-CG             1:20.00    1:19.07         10  
 
Event 3  Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   35-39 WLD: W 1:02.57  2002-12-08 RON KARNAUGH, USA                          
   35-39 RSA: S 1:12.06        1990 J Harker (Dbn)                             
   35-39 GAU: G 1:12.24  1989-01-01 TIM SHEAD                                  
                1:08.89  35-39 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nel, Jan F          37 Coelacanth-NT        1:15.00    1:19.61         10  
  2 Stanton, Craig R    37 Coelacanth-NT        1:28.00    1:23.73          9  
 
Event 3  Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   40-44 WLD: W 1:05.79  2002-10-27 PLAMEN ALEXANDROV, USA                     
   40-44 RSA: S 1:14.25        1991 R Hatherley (Dbn)                          
   40-44 GAU: G 1:15.49  1994-08-20 Tim Shead                                  
                1:10.39  40-44 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ponsonby, Peter G   42 Phoenix-CG           1:30.00    1:27.78         10  
 
Event 3  Men 85-89 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   85-89 WLD: W    1:50.32  2000-01-30 HIROMU YOSHIMOTO, JPN                   
   85-89 RSA: S 2:00:00.00             Vacant                                  
   85-89 GAU: G 2:00:00.00             Vacant                                  
                   2:47.55  85-89 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Brink, Jack R       85 Phoenix-CG           2:30.00         NS        
 
Event 4  Women 19-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   19-24 WLD: W    0.01        2000 Invalid FINA age group                     
   19-24 RSA: S 1:24.16      9-1999 K Terwey (Jhb)                             
   19-24 GAU: G 1:24.16  1999-09-26 Kathy Terwey at SAMS SC Champ, WITS        
                1:17.34  19-24 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gardiner, Tracey    22 Killer Whales-CG     1:32.00    1:32.38         10  
                  43.69     1:32.38 (48.69)                                        
 
Event 4  Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   35-39 WLD: W 1:11.97  2000-12-10 CAROLINE KRATTLI, USA                      
   35-39 RSA: S 1:22.29      8-1998 G McCarney (Ctn)                           
   35-39 GAU: G 1:23.92  2004-11-28 Heather Morris-Eyton (Jhb)                 
                1:20.67  35-39 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Russell, Marcilla   37 Coelacanth-NT        1:50.00    2:07.00         10  
                  59.60   2:07.00 (1:07.40)                                        
 
Event 4  Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   50-54 WLD: W 1:22.53      1-2003 JONES-ROY/SCHROER, U/G                     
   50-54 RSA: S 1:31.84      9-1999 S Turner (Jhb)                             
   50-54 GAU: G 1:31.84  1999-09-26 Shirley Turner at SAMS SC Cham, OLDED      
                1:30.37  50-54 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dick, Jean S        54 Wahoo-CG             1:50.00    2:01.72         10  
                  58.77   2:01.72 (1:02.95)                                        
 
Event 5  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   25-29 WLD: W 24.89  2002-04-28 JOAKIM DAHL, SWE                             
   25-29 RSA: S 26.91      9-2001 J Fourie (Pmb)                               
   25-29 GAU: G 27.42  1996-10-20 Craig Jackson                                
                25.87  25-29 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wagner, Jason       27 Killer Whales-CG       34.00      30.25         10  
 -- Siebert, Paul M     27 Wahoo-CG               29.00         NS        
 
Event 5  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   35-39 WLD: W 24.48  2003-03-23 JAN KARLSSON, SWE                            
   35-39 RSA: S 28.69        1993 P Blackbeard (Dbn)                           
   35-39 GAU: G 29.31  1991-10-20 TIM SHEAD                                    
                26.49  35-39 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Retief, Danie       38 Coelacanth-NT          29.00      27.83S        10  
  2 du Toit, Sean K     36 Florida-CG             33.00      32.51          9  
  3 Herbert, Doug I     39 Wahoo-CG               43.00      42.67          8  
 
Event 5  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   45-49 WLD: W 25.84  2003-12-14 PAUL CARTER, USA                             
   45-49 RSA: S 29.34      9-1999 T Shead (CT)                                 
   45-49 GAU: G 29.48  2002-11-17 Andre Steynberg (Jhb)                        
                27.63  45-49 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Steynberg, Andre P  49 Wahoo-CG               29.00      28.69S        10  
  2 Kohler, Quirin W    46 Phoenix-CG             30.00      33.29          9  
 
Event 5  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   50-54 WLD: W 26.79  2003-11-01 GREG SHAW, USA                               
   50-54 RSA: S 29.28      9-2004 Tim Shead (CT)                               
   50-54 GAU: G 30.76  1997-02-01 John Petersen                                
                28.25  50-54 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Davies, Mike J      50 Wahoo-CG               31.00      35.10         10  
 
Event 6  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   35-39 WLD: W 28.68  2001-12-02 TRACIE MOLL, USA                             
   35-39 RSA: S 30.14  2004-10-31 Edith Ottermann (Jhb)                        
   35-39 GAU: G 34.72  1996-02-03 Liz Spagnuolo                                
                30.76  35-39 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panzera, Natasha D  35 Phoenix-CG             35.50      34.63G        10  
 
Event 6  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   40-44 WLD: W 29.45  2000-10-27 MARIE SADLER, GBR                            
   40-44 RSA: S 32.79      6-2003 Cecilia Stanford (CT)                        
   40-44 GAU: G 33.47  1997-02-01 Liz Spagnuolo                                
                31.22  40-44 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 de Jong, Jackie A   44 Coelacanth-NT          45.00      40.41         10  
  2 Bridges, Carole A   43 Old Eds-CG             48.00      48.17          9  
 
Event 7  Men 30-34 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dunwoody, Pieter    34 Phoenix-CG             17.50      16.43         10  
 
Event 7  Men 35-39 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crowther, Bobby F   36 Wahoo-CG               15.00      13.66         10  
  2 Nel, Jan F          37 Coelacanth-NT          15.00      14.40          9  
  3 Herbert, Doug I     39 Wahoo-CG               17.00      16.13          8  
 
Event 7  Men 40-44 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Roger L     42 Killer Whales-CG       13.00      13.18         10  
  2 CILLIERS, JAN       42 Phoenix-CG             17.00      17.53          9  
 
Event 7  Men 45-49 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 du Bruyn, Johan P   45 Wahoo-CG               14.00      16.72         10  
 -- Kohler, Quirin W    46 Phoenix-CG             14.00         NS        
 
Event 7  Men 50-54 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harker, Guy J       50 Wahoo-CG               15.00      13.53         10  
 
Event 7  Men 65-69 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garson, John D      67 Wahoo-CG               18.00      16.43         10  
 
Event 8  Women 19-24 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jordan, Cherri-Lei  20 Wahoo-CG               16.00      17.80         10  
 
Event 8  Women 25-29 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacchini, Nadia T   28 Wahoo-CG               16.00      15.41         10  
 
Event 8  Women 30-34 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dolkens, Jennifer   34 Wahoo-CG               16.50      14.94         10  
 
Event 8  Women 40-44 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zambetti, Deane N   42 Wahoo-CG               16.00      15.22         10  
  2 Curtis, Alison J    41 Phoenix-CG             16.00      16.00          9  
  3 de Jong, Jackie A   44 Coelacanth-NT          20.00      17.32          8  
 
Event 8  Women 45-49 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Steyn, Wanda V      48 Wahoo-CG               15.00      15.90         10  
  2 Alder, Elaine R     48 Wahoo-CG               17.00      16.60          9  
  3 Freeman, Nadine C   47 Wahoo-CG               19.00      17.90          8  
 
Event 8  Women 50-54 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dick, Jean S        54 Wahoo-CG               19.00      21.12         10  
 
Event 9  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   25-29 WLD: W 1:48.81  1995-12-10 JOHN KEPPELER, USA                         
   25-29 RSA: S 2:08.68     11-2000 P de Roubaix (Ctn)                         
   25-29 GAU: G 2:10.39  2003-08-16 Nick Winstone (Jhb)                        
                1:58.58  25-29 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Turner, Nick        29 Wahoo-CG             2:10.00    2:03.55S        10  
                  27.24       57.48 (30.24)     1:29.95 (32.47)     2:03.55 (33.60)
  2 Siebert, Paul M     27 Wahoo-CG             2:30.00    2:12.25          9  
                  28.73     1:01.00 (32.27)     1:36.54 (35.54)     2:12.25 (35.71)
  3 Wagner, Jason       27 Killer Whales-CG     2:30.00    2:28.01          8  
                  31.39     1:07.47 (36.08)     1:47.20 (39.73)     2:28.01 (40.81)
 
Event 9  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   35-39 WLD: W 1:51.31  2003-12-14 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
   35-39 RSA: S 2:07.13        1986 L McGreggor                                
   35-39 GAU: G 2:11.45  1997-03-02 Quirin Kohler                              
                1:59.23  35-39 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Geldard, Darren     39 Phoenix-CG           2:16.00    2:17.58         10  
                  29.57     1:03.24 (33.67)     1:39.57 (36.33)     2:17.58 (38.01)
  2 du Toit, Sean K     36 Florida-CG           2:40.00    2:30.77          9  
                  32.84     1:10.25 (37.41)     1:50.39 (40.14)     2:30.77 (40.38)
 
Event 9  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   40-44 WLD: W 1:53.66  2003-11-22 KAI DITZEL, GER                            
   40-44 RSA: S 2:07.36     11-2004 Gregg Price (Jhb)                          
   40-44 GAU: G 2:07.36  2004-11-28 Gregg Price (Jhb)                          
                2:01.00  40-44 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ponsonby, Peter G   42 Phoenix-CG           3:00.00    2:41.57         10  
                  35.38     1:15.39 (40.01)     1:58.46 (43.07)     2:41.57 (43.11)
  2 Clapham, Jeremy C   40 ET Stingrays-ES      2:55.00    2:47.38          9  
                  37.20     1:18.33 (41.13)     2:03.07 (44.74)     2:47.38 (44.31)
 
Event 9  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   45-49 WLD: W 2:00.13  1996-12-15 TIM BRODERICK, USA                         
   45-49 RSA: S 2:03.78      9-1995 T Downes (Jhb)                             
   45-49 GAU: G 2:22.25  1993-03-07 WILLIAM WILSON                             
                2:07.80  45-49 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 du Bruyn, Johan P   45 Wahoo-CG             3:10.00    3:08.67         10  
                  40.87     1:26.54 (45.67)     2:18.14 (51.60)     3:08.67 (50.53)
 
Event 9  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   50-54 WLD: W 1:58.37  2000-12-10 JIM MCCONICA, USA                          
   50-54 RSA: S 2:05.95  1999-09-02 T Downes (Jhb)                             
   50-54 GAU: G 2:21.60  1994-10-16 William Wilson                             
                2:12.60  50-54 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Davies, Mike J      50 Wahoo-CG             2:42.00    2:44.78         10  
                  36.01     1:16.70 (40.69)     2:00.86 (44.16)     2:44.78 (43.92)
 
Event 9  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   55-59 WLD: W 2:06.20  2003-08-24 TOD SPIEKER, USA                           
   55-59 RSA: S 2:15.06      8-2004 Terry Downes (Jhb)                         
   55-59 GAU: G 2:36.33     10-2001 William Wilson (Jhb)                       
                2:17.80  55-59 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burger, Francois F  56 Coelacanth-NT        3:30.00    3:29.52         10  
                  44.51     1:37.17 (52.66)     2:32.97 (55.80)     3:29.52 (56.55)
 
Event 9  Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   65-69 WLD: W 2:18.71  2002-12-15 JEFF FARRELL, USA                          
   65-69 RSA: S 2:33.80      8-2004 Gary Freeling (CT)                         
   65-69 GAU: G 3:01.79  1997-03-02 Peter Pirow                                
                2:37.46  65-69 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fyfe, Derek J       65 Coelacanth-NT        2:55.00    2:53.85         10  
                  37.19     1:20.62 (43.43)     2:07.04 (46.42)     2:53.85 (46.81)
 
Event 9  Men 85-89 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   85-89 WLD: W    3:13.45  2000-09-16 JIM EUBANK, USA                         
   85-89 RSA: S    4:15.50      9-2001 G May (Pmb)                             
   85-89 GAU: G 2:00:00.00             Vacant                                  
                   4:19.41  85-89 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brink, Jack R       85 Phoenix-CG           4:10.00    6:16.66G        10  
                2:52.87                             4:37.13 ( )   6:16.66 (1:39.53)
 
Event 10  Women 19-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   19-24 WLD: W    0.01        2000 Invalid FINA age group                     
   19-24 RSA: S 2:25.37     11-2004 Mia van Biljon (Jhb)                       
   19-24 GAU: G 2:35.79  2004-11-28 Carmen Coetzee (Jhb)                       
                2:12.94  19-24 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gardiner, Tracey    22 Killer Whales-CG     3:00.00    2:49.28         10  
                  38.47     1:21.45 (42.98)     2:05.60 (44.15)     2:49.28 (43.68)
 
Event 10  Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   35-39 WLD: W 2:03.56  1997-12-14 K PIPES-NEILSEN, USA                       
   35-39 RSA: S 2:15.34        1994 A Momberg (CT)                             
   35-39 GAU: G 2:44.98  1991-03-03 MARISSA ROLLNICK                           
                2:16.30  35-39 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panzera, Natasha D  35 Phoenix-CG           2:30.00    2:30.17G        10  
                  33.57     1:11.14 (37.57)     1:50.42 (39.28)     2:30.17 (39.75)
 
Event 10  Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   40-44 WLD: W 2:05.26  2003-12-14 K PIPES-NEILSEN, USA                       
   40-44 RSA: S 2:18.51      9-2004 Bev McCarney (Dbn)                         
   40-44 GAU: G 2:28.66  1997-03-02 Clare Davie                                
                2:17.80  40-44 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bridges, Carole A   43 Old Eds-CG           3:10.00    3:08.55         10  
                  41.48     1:28.70 (47.22)     2:19.68 (50.98)     3:08.55 (48.87)
 
Event 10  Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   45-49 WLD: W 2:10.91  2003-10-05 S HEIM-BOWEN, USA                          
   45-49 RSA: S 2:30.77     10-2001 C Davie (Jhb)                              
   45-49 GAU: G 2:30.77  2001-09-29 Clare Davie (Jhb)                          
                2:25.98  45-49 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Geraty, Gail P      49 Coelacanth-NT        3:25.00    3:25.06         10  
                  41.38     1:34.42 (53.04)     2:29.51 (55.09)     3:25.06 (55.55)
 
Event 10  Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   50-54 WLD: W 2:14.66  2003-08-24 LAURA VAL, USA                             
   50-54 RSA: S 2:37.38      6-2000 S Kruger (Ctn)                             
   50-54 GAU: G 2:42.03  2002-10-13 Marissa Rollnick (Jhb)                     
                2:33.52  50-54 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Muller, Dee M       51 Phoenix-CG           3:30.00    4:10.75         10  
                  48.61   1:50.15 (1:01.54)   2:59.87 (1:09.72)   4:10.75 (1:10.88)
 
Event 10  Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   55-59 WLD: W 2:27.59  2004-09-12 BARBARA DUNBAR, USA                        
   55-59 RSA: S 3:01.45     10-2001 Anne Jones (Jhb)                           
   55-59 GAU: G 3:01.45     10-2001 Anne Jones (Jhb)                           
                2:48.25  55-59 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fyfe, Joyce E       58 Coelacanth-NT        2:40.00    3:41.41         10  
                  46.35     1:40.59 (54.24)     2:40.17 (59.58)   3:41.41 (1:01.24)
 
Event 11  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   35-39 WLD: W 26.84  1996-03-23 CLAY BRITT, USA                              
   35-39 RSA: S 30.85        1984 B Stewart (Dbn)                              
   35-39 GAU: G 31.38  1992-02-22 ANDERS CHRISTENSEN                           
                28.20  35-39 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Retief, Danie       38 Coelacanth-NT          30.00      30.05S        10  
  2 Stanton, Craig R    37 Coelacanth-NT          36.00      35.97          9  
 
Event 11  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   40-44 WLD: W 27.28  2002-12-08 ERIC ERICSON, USA                            
   40-44 RSA: S 30.15        1992 L McGreggor (Dbn)                            
   40-44 GAU: G 31.29  1999-09-26 Andre Steynberg at SAMS SC Cha, VRRAT        
                29.18  40-44 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Roger L     42 Killer Whales-CG       36.00      33.70         10  
  2 Clapham, Jeremy C   40 ET Stingrays-ES        44.00      41.99          9  
 
Event 11  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   45-49 WLD: W 28.40  2003-03-29 FRITZ LEHMAN, USA                            
   45-49 RSA: S 30.70  2002-11-17 Andre Steynberg (Jhb)                        
   45-49 GAU: G 30.70  2002-11-17 Andre Steynberg                              
                30.12  45-49 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Steynberg, Andre P  49 Wahoo-CG               31.00      30.77         10  
 
Event 11  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   50-54 WLD: W 28.96  2004-03-06 V.GALAVTINE, RUS                             
   50-54 RSA: S 30.28     10-2002 T. Shead (Ctn)                               
   50-54 GAU: G 34.57  1994-03-06 William Wilson                               
                31.30  50-54 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harker, Guy J       50 Wahoo-CG               39.00      37.07         10  
 
Event 11  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   55-59 WLD: W 30.25  2003-12-07 HUGH WILDER, USA                             
   55-59 RSA: S 33.41     11-2004 Terry Downes (Jhb)                           
   55-59 GAU: G 36.40  1991-10-20 STEVEN MULHOLLAND                            
                33.81  55-59 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burger, Francois F  56 Coelacanth-NT          55.00      54.03         10  
 
Event 11  Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   65-69 WLD: W 33.38  1999-10-31 YOSHI OYAKAWA, USA                           
   65-69 RSA: S 40.41      4-2001 M Cameron (Dbn)                              
   65-69 GAU: G 44.93  1995-11-12 Donald Johnston                              
                37.87  65-69 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fyfe, Derek J       65 Coelacanth-NT          40.00      43.18         10  
  2 Garson, John D      67 Wahoo-CG               48.00      48.31          9  
 
Event 11  Men 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   85-89 WLD: W   43.80  2001-04-15 GORO KOBAYASHI, JPN                        
   85-89 RSA: S   58.38      8-2000 G May (Dbn)                                
   85-89 GAU: G 1:02.06  1997-02-01 Alf Cadenhead                              
                  54.02  85-89 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brink, Jack R       85 Phoenix-CG           1:15.00    1:14.78         10  
 
Event 12  Women 19-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   19-24 WLD: W  0.01        2000 Invalid FINA age group                       
   19-24 RSA: S 34.16      9-1999 C Ballard-Tremeer (Jhb)                      
   19-24 GAU: G 34.16  1999-09-26 Cheryl Ballard-Tremeer (Jhb)                 
                31.86  19-24 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jordan, Cherri-Lei  20 Wahoo-CG               48.00      43.52         10  
 
Event 12  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   25-29 WLD: W 30.04  2003-02-02 KANA OHASHI, JPN                             
   25-29 RSA: S 30.07      9-1999 M Kriel (CT)                                 
   25-29 GAU: G 36.07  1995-11-12 Rachelle Isakov                              
                31.86  25-29 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barton, Samantha J  28 Wahoo-CG               38.00      38.11         10  
  2 Bacchini, Nadia T   28 Wahoo-CG               42.00      39.92          9  
 
Event 12  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   40-44 WLD: W 30.98  2002-10-27 K PIPES-NEILSEN, USA                         
   40-44 RSA: S 32.78     12-2004 Bev McCarney (Dbn)                           
   40-44 GAU: G 35.52  1987-01-01 NATHALIE BOSHOFF                             
                33.48  40-44 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Curtis, Alison J    41 Phoenix-CG             46.00      42.23         10  
 
Event 12  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   45-49 WLD: W 32.39  1996-10-13 LAURA VAL, USA                               
   45-49 RSA: S 35.65      9-2004 Diane Coetzee (CT)                           
   45-49 GAU: G 36.95  1989-01-01 NATHALIE BOSHOFF                             
                35.27  45-49 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alder, Elaine R     48 Wahoo-CG               42.00      42.73         10  
 
Event 12  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   55-59 WLD: W 35.15  2003-10-26 RACHEL BARTON, GBR                           
   55-59 RSA: S 43.63  2000-11-11 Anne Jones (Jhb)                             
   55-59 GAU: G 43.63  2000-11-11 Anne Jones (Jhb)                             
                40.12  55-59 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fyfe, Joyce E       58 Coelacanth-NT          48.00      47.51         10  
 
Event 13  Men 35-39 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nel, Jan F          37 Coelacanth-NT          18.00      15.97         10  
  2 Stanton, Craig R    37 Coelacanth-NT          17.00      16.94          9  
  3 Herbert, Doug I     39 Wahoo-CG               20.00      21.23          8  
  4 Crowther, Bobby F   36 Wahoo-CG               25.00      21.95          7  
 
Event 13  Men 40-44 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ponsonby, Peter G   42 Phoenix-CG             25.00      18.84         10  
 
Event 14  Women 30-34 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dolkens, Jennifer   34 Wahoo-CG               23.00      19.85         10  
 
Event 14  Women 35-39 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Southerland, Danie  38 Phoenix-CG             25.00      22.83         10  
  2 Russell, Marcilla   37 Coelacanth-NT          25.00      24.89          9  
 
Event 14  Women 40-44 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zambetti, Deane N   42 Wahoo-CG               22.00      20.20         10  
  2 Bridges, Carole A   43 Old Eds-CG             25.00      22.62          9  
  3 de Jong, Jackie A   44 Coelacanth-NT          25.00      22.93          8  
 
Event 15  Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   25-29 WLD: W   54.83  2002-12-15 JASON EADDY, USA                           
   25-29 RSA: S 1:00.60      9-2001 J Fourie (Pmb)                             
   25-29 GAU: G 1:13.31  1992-02-22 D. JOUBERT                                 
                  57.84  25-29 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wagner, Jason       27 Killer Whales-CG     1:15.00    1:14.77         10  
                  37.33     1:14.77 (37.44)                                        
 
Event 15  Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   35-39 WLD: W   55.85  2001-12-09 JIM HARVEY, USA                            
   35-39 RSA: S 1:05.32     11-2004 Alex Skinner (CT)                          
   35-39 GAU: G 1:05.43  1989-01-01 TIM SHEAD                                  
                  59.07  35-39 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Retief, Danie       38 Coelacanth-NT        1:08.00    1:06.85         10  
                  31.43     1:06.85 (35.42)                                        
 
Event 15  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   45-49 WLD: W   57.17  2003-12-14 PAUL CARTER, USA                           
   45-49 RSA: S 1:06.36  1996-03-17 H Cheadle                                  
   45-49 GAU: G 1:06.36  1996-03-17 Michael Cheadle                            
                1:03.16  45-49 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Kohler, Quirin W    46 Phoenix-CG           1:12.00         NS        
 
Event 16  Women 19-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   19-24 WLD: W    0.01        2000 Invalid FINA age group                     
   19-24 RSA: S 1:08.87      9-2004 Monique Beetge (Dbn)                       
   19-24 GAU: G 1:18.44        1994 Rachelle Isakov                            
                1:07.28  19-24 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gardiner, Tracey    22 Killer Whales-CG     1:30.00    1:33.01         10  
 
Event 17  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   25-29 WLD: W 22.48  1993-12-04 ROBERT PEEL, USA                             
   25-29 RSA: S 23.96  1993-09-19 I Segal (Jhb)                                
   25-29 GAU: G 23.96  1993-09-19 Ivor Segal                                   
                23.72  25-29 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Turner, Nick        29 Wahoo-CG               24.50      24.67         10  
  2 Siebert, Paul M     27 Wahoo-CG                  NT      26.75          9  
  3 Wagner, Jason       27 Killer Whales-CG       30.00      30.62          8  
 
Event 17  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   30-34 WLD: W 22.76  2002-11-23 ED WAGNER, USA                               
   30-34 RSA: S 25.34        1993 P Barnett                                    
   30-34 GAU: G 25.50  1987-01-01 E. ROSENBERG                                 
                23.93  30-34 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dunwoody, Pieter    34 Phoenix-CG             34.00      40.40         10  
 
Event 17  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   35-39 WLD: W 22.44  2000-03-18 JOHN MIRANDA, SWE                            
   35-39 RSA: S 25.49        1987 L McGreggor                                  
   35-39 GAU: G 26.31  1996-03-17 Terry MacManus                               
                24.50  35-39 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Geldard, Darren     39 Phoenix-CG             26.00      26.86         10  
  2 Nel, Jan F          37 Coelacanth-NT          30.00      28.78          9  
  3 du Toit, Sean K     36 Florida-CG             30.00      28.80          8  
  4 Crowther, Bobby F   36 Wahoo-CG               31.50      30.93          7  
  5 Herbert, Doug I     39 Wahoo-CG               34.00      33.66          6  
 
Event 17  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   40-44 WLD: W 23.75  2003-03-22 JOAKIM SJOHOLM, SWE                          
   40-44 RSA: S 25.65      9-2003 Rob Manners-Wood (CT)                        
   40-44 GAU: G 26.33  1998-09-20 Andre Steynberg                              
                24.76  40-44 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Roger L     42 Killer Whales-CG       29.00      27.91         10  
  2 Ponsonby, Peter G   42 Phoenix-CG             30.00      32.27          9  
  3 Clapham, Jeremy C   40 ET Stingrays-ES        33.50      33.58          8  
  4 CILLIERS, JAN       42 Phoenix-CG             38.00      39.98          7  
 
Event 17  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   45-49 WLD: W 24.09  2003-04-27 BRENT BARNES, JPN                            
   45-49 RSA: S 25.09      9-1995 T Downes (Jhb)                               
   45-49 GAU: G 26.86  2002-11-17 Andre Steynberg                              
                25.52  45-49 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Steynberg, Andre P  49 Wahoo-CG               26.50      26.33G        10  
  2 du Bruyn, Johan P   45 Wahoo-CG               34.00      36.48          9  
 -- Kohler, Quirin W    46 Phoenix-CG             29.00         NS        
 
Event 17  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   50-54 WLD: W 24.26  2003-12-07 PAUL TREVISAN, USA                           
   50-54 RSA: S 26.08  1999-09-02 T Downes (Jhb)                               
   50-54 GAU: G 27.05  1995-03-12 William Wilson                               
                26.11  50-54 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harker, Guy J       50 Wahoo-CG               29.60      29.67         10  
  2 Davies, Mike J      50 Wahoo-CG               30.00      31.41          9  
 
Event 17  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   55-59 WLD: W 25.00  2001-12-09 RICHARD ABRAHAMS, USA                        
   55-59 RSA: S 26.59  2004-10-31 Terry Downes (Jhb)                           
   55-59 GAU: G 28.48      9-1999 William Wilson                               
                27.23  55-59 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burger, Francois F  56 Coelacanth-NT          43.00      41.56         10  
 
Event 17  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   65-69 WLD: W 27.05  2002-12-15 JEFF FARRELL, USA                            
   65-69 RSA: S 30.25      9-2004 Gary Freeling (CT)                           
   65-69 GAU: G 33.43  1995-11-12 Donald Johnston                              
                30.51  65-69 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fyfe, Derek J       65 Coelacanth-NT          33.00      32.87         10  
  2 Garson, John D      67 Wahoo-CG               37.00      37.79          9  
 
Event 17  Men 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   85-89 WLD: W   36.27  2003-06-20 MIRIO VISENTIN, ARG                        
   85-89 RSA: S   46.46      9-2001 G May (Pmb)                                
   85-89 GAU: G 1:01.07  1997-02-01 Alf Cadenhead                              
                  45.01  85-89 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Brink, Jack R       85 Phoenix-CG           1:08.00         NS        
 
Event 18  Women 19-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   19-24 WLD: W  0.01        2000 Invalid FINA age group                       
   19-24 RSA: S 28.97        1992 W van Niekerk (Dbn)                          
   19-24 GAU: G 29.68  1999-09-26 Cheryl Ballard-Tremeer (Jhb)                 
                27.60  19-24 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gardiner, Tracey    22 Killer Whales-CG       36.00      36.73         10  
 
Event 18  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   25-29 WLD: W 26.18  2002-11-02 SOPHIA SKOLI, DEN                            
   25-29 RSA: S 28.69      9-2003 Perry Cadiz (CT)                             
   25-29 GAU: G 28.87  1989-01-01 JEANETTE BRITS                               
                27.60  25-29 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacchini, Nadia T   28 Wahoo-CG               33.00      32.32         10  
 
Event 18  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   30-34 WLD: W 26.46  1993-04-17 ANNA PETTIS-SCOTT, USA                       
   30-34 RSA: S 27.88  1999-10-23 W Daniel (Dbn)                               
   30-34 GAU: G 30.14  2004-11-28 Carmen Coetzee (Jhb)                         
                27.07  30-34 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dolkens, Jennifer   34 Wahoo-CG               34.00      32.03         10  
 
Event 18  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   40-44 WLD: W 26.95  1999-12-12 BETH KNIGHT, USA                             
   40-44 RSA: S 30.19      9-2004 Cecilia Stanford (CT)                        
   40-44 GAU: G 32.01  1987-01-01 NATHALIE BOSHOFF                             
                28.52  40-44 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Curtis, Alison J    41 Phoenix-CG             34.00      33.81         10  
  2 de Jong, Jackie A   44 Coelacanth-NT          45.00      36.18          9  
 -- Zambetti, Deane N   42 Wahoo-CG               34.00         NS        
 
Event 18  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   45-49 WLD: W 27.77  2003-09-06 JENNY WHITELEY, AUS                          
   45-49 RSA: S 30.42     11-2001 H Campbell (Pmb), HIGHW                      
   45-49 GAU: G 32.66  1989-01-01 NATHALIE BOSHOFF                             
                29.68  45-49 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Steyn, Wanda V      48 Wahoo-CG               34.00      35.19         10  
  2 Geraty, Gail P      49 Coelacanth-NT          36.20      36.08          9  
  3 Alder, Elaine R     48 Wahoo-CG               35.00      36.72          8  
  4 Freeman, Nadine C   47 Wahoo-CG               18.00      39.32          7  
 
Event 18  Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   50-54 WLD: W 28.54  2002-12-15 JACKI HIRSTY, USA                            
   50-54 RSA: S 31.96      9-1999 S Kruger (CT)                                
   50-54 GAU: G 33.27  1996-03-17 Anne Jones                                   
                30.84  50-54 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Dick, Jean S        54 Wahoo-CG               47.00         NS        
 
Event 18  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   55-59 WLD: W 30.37  1996-11-03 ARDETH MUELLER, USA                          
   55-59 RSA: S 33.94  2000-11-11 Anne Jones (Jhb)                             
   55-59 GAU: G 33.94  2000-11-11 Anne Jones (Jhb)                             
                33.27  55-59 SAQT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fyfe, Joyce E       58 Coelacanth-NT          41.00      41.50         10