Licensed to Cape Town Masters Swim Team         Hy-Tek's Meet Manager 11/4/2004
              South African Short Course Chmapionship - 1/10/2004              
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 19-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gardiner, Tracey          21 KWHA-CG                        6:27.44  
 
Event 1  Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Isakov, Rachelle          34 PHOE-CG                        5:35.24  
  2 Gomes, Lisa               32 KWHA-CG                        6:15.00  
 
Event 1  Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Austin, Jeanne            36 CPTW-WP                        6:52.38  
  2 McGregor, Gill            39 AMAK-BO                        9:31.45  
 
Event 1  Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanford, Cecilia         43 CPTW-WP                        5:40.65  
  2 Dressler, Annemarie       40 COEL-NT                        5:55.69  
 
Event 1  Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Davie, Clare              48 PHOE-CG                        6:07.60  
  2 Black, Jill               47 FISH-WP                        8:15.31  
 
Event 1  Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ireland, Jenny            54 OLDE-CG                        6:59.82  
  2 Rollnick, Marissa         53 PHOE-CG                        7:29.45  
 
Event 1  Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawless, Helen            55 WAHO-CG                        7:42.07  
  2 Russell, Therese          56 DOLP-WP                        7:44.05  
 
Event 1  Women 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearce, Barbara           67 COEL-NT                       10:08.85  
 
Event 2  Men 19-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Ryan             23 EACS-KZ                        5:23.24  
  2 Van Staden, Werner        21 KWHA-CG                        5:25.91  
 
Event 2  Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Van Heerden, Carel        26 KWHA-CG                            DNF  
 
Event 2  Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Du Toit, Sean             35 FLOD-CG                        5:53.26  
 
Event 2  Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bantock, Terry            43 OLDE-CG                        6:04.06  
 
Event 2  Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shead, Tim                52 CPTW-WP                        5:26.83  
 
Event 2  Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hillstrom, Joe            60 AMAK-BO                        7:25.23  
  2 Dallas, Don               64 EACS-KZ                        7:35.02  
  3 Schoeman, Adrian          63 EACS-KZ                        9:35.68  
 
Event 3  Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pulker, Mandy             26 HIGH-KZ                        1:22.82  
  2 Bacchini, Nadia           27 OLDE-CG                        1:29.89  
 
Event 3  Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hartley, Susan            32 OLDE-CG                        1:35.09  
 -- MacGregor, Chantal        30 KWHA-CG                             DQ  
 
Event 3  Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hubbard, Monica           36 ETSM-ES                        1:29.59  
  2 Strydom, Caren            37 SEAL-KZ                        1:31.15  
 
Event 3  Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dressler, Annemarie       40 COEL-NT                        1:17.28  
  2 Degenaar, Jean            44 CPTW-WP                        1:17.63  
  3 Curtis, Alison            40 PHOE-CG                        1:36.28  
  4 Bloxham, Michele          44 EACS-KZ                        1:39.95  
  5 Murray, Sandra            44 WAHO-CG                        1:42.41  
 
Event 3  Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coetzee, Diane            49 CPTW-WP                        1:16.50  
  2 Davie, Clare              48 PHOE-CG                        1:23.41  
  3 Alder, Elaine             47 OLDE-CG                        1:27.88  
  4 Black, Jill               47 FISH-WP                        1:45.37  
  5 Lawson, Bernie            45 WAHO-CG                        1:57.71  
 
Event 3  Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bromfield, Morag          52 EACS-KZ                        1:24.92  
  2 Brewis, Judy              50 CPTW-WP                        1:30.18  
  3 Bailey, Colleen           50 EACS-KZ                        1:33.39  
 
Event 3  Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Jenny             56 FISH-WP                        1:44.11  
  2 Angelos, Merle            59 EACS-KZ                        1:53.99  
  3 Vd Walt, Carol            56 ETSM-ES                        2:11.35  
  4 Smit, Jackie              56 FISH-WP                        2:22.36  
 
Event 3  Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Heather            63 PHOE-CG                        2:11.06  
 
Event 3  Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearce, Barbara           67 COEL-NT                        2:04.41  
 
Event 3  Women 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smit, Rae                 84 FISH-WP                        3:08.57  
 
Event 3  Women 85-89 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Buck, Elaine              85 EACS-KZ                        3:15.59  
 
Event 4  Men 19-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Crawford, Neal            19 KWHA-CG                        1:10.27  
 
Event 4  Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schutte, Lain             29 PHOE-CG                        1:04.30  
  2 Gordon, Trevor            25 WAHO-CG                        1:12.29  
 
Event 4  Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Geldard, Darren           38 PHOE-CG                        1:14.70  
  2 Stanton, Graig            36 COEL-NT                        1:20.34  
 
Event 4  Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Roger             41 KWHA-CG                        1:17.99  
  2 King, Gary                43 OLDE-CG                        1:18.34  
 
Event 4  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Storzner, Peter           47 CPTW-WP                        1:08.09  
  2 Steynberg, Andre          48 WAHO-CG                        1:09.49  
  3 Campher, Marius           45 CPTW-WP                        1:22.09  
  4 Schoombie, Eugene         46 FISH-WP                        1:28.06  
 
Event 4  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Du Plooy, Kobus           51 COEL-NT                        1:27.32  
  2 Magowen, Corrin           52 KWHA-CG                        1:38.49  
 
Event 4  Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Downes, Terry             55 BRKL-NT                        1:11.41  
  2 Van Renen, Owen           57 COEL-NT                        1:37.09  
 
Event 4  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Jimmy            62 BLFN-ES                        1:34.38  
  2 Hillstrom, Joe            60 AMAK-BO                        1:37.26  
  3 Tops, Paul                61 FISH-WP                        1:48.34  
  4 Wallace, Ron              63 AMAK-BO                        1:51.14  
 
Event 4  Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordell, Bill             67 EACS-KZ                        1:45.67  
  2 Garson, John              66 WAHO-CG                        1:48.42  
  3 Hanna, Ken                69 KWHA-CG                        3:03.64  
 
Event 4  Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Arbuthnot, Mike           72 SEAL-KZ                        1:49.15  
 
Event 4  Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brink, Jack               84 PHOE-CG                        2:46.21  
  2 Milhailovich, Ivan        82 PHOE-CG                        4:17.74  
 
Event 5  Women 19-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Biljon, Mia           24 ETSM-ES                          32.73  
 
Event 5  Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Bronwyn             29 KWHA-CG                          37.52  
  2 Antoniou, Samantha        27 ETSM-ES                          45.16  
 
Event 5  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolton, Claire            32 KWHA-CG                          32.31  
  2 Gomes, Lisa               32 KWHA-CG                          34.67  
  3 Amner, Clare              30 CPTW-WP                          37.23  
  4 Smit, Amanda              31 WAHO-CG                          41.06  
 
Event 5  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Otterman, Edith           38 COEL-NT                          30.14  
  2 Hubbard, Monica           36 ETSM-ES                          39.17  
  3 Joliffe, Sheralee         35 BAKZ-KZ                          39.32  
  4 MacGregor, Leanne         37 ETSM-ES                          42.43  
 
Event 5  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dressler, Annemarie       40 COEL-NT                          36.21  
  2 Hau, Di                   44 CPTW-WP                          45.42  
 
Event 5  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarney, Gail            45 CPTW-WP                          32.49  
  2 Campbell, Heather         49 SEAL-KZ                          33.68  
  3 Webb, Liz                 45 DOLP-WP                          35.13  
  4 Foster, Kim               45 BRKL-NT                          37.63  
  5 Spagnuolo, Liz            47 PHOE-CG                          37.88  
  6 Goldstein, Heather        48 HIGH-KZ                          48.30  
  7 Bolt, Sue                 47 COEL-NT                          51.37  
  8 Black, Jill               47 FISH-WP                          56.00  
 
Event 5  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ireland, Jenny            54 OLDE-CG                          42.56  
  2 Crawford, Linda           54 KWHA-CG                          42.77  
  3 Bailey, Colleen           50 EACS-KZ                          46.78  
  4 De Beer, Stephanie        50 ETSM-ES                        1:01.47  
 
Event 5  Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawless, Helen            55 WAHO-CG                          42.74  
  2 Clark, Rosemary           56 EACS-KZ                          50.13  
  3 Strong, Jenny             56 FISH-WP                          59.93  
  4 Vd Walt, Carol            56 ETSM-ES                        1:03.26  
 
Event 5  Women 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Holshausen, Ruth          77 CPTW-WP                        1:14.24  
 
Event 6  Men 19-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Labuschagne, Brett        24 KWHA-CG                          29.19  
  2 Van Staden, Werner        21 KWHA-CG                          29.74  
  3 Crawford, Neal            19 KWHA-CG                          30.63  
  4 Venter, Brandon           21 KWHA-CG                          31.59  
 
Event 6  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Winstone, Nick            27 WAHO-CG                          29.62  
  2 Mann, Jeff                28 COEL-NT                          30.11  
  3 Fok, Andrew               29 ETSM-ES                          30.16  
  4 Groenewald, Steven        29 WAHO-CG                          34.40  
 
Event 6  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Godfrey, Roy              31 DOLP-WP                          30.24  
  2 Austin, Rory              33 COEL-NT                          32.52  
 -- Chapman, Dave             33 CPTW-WP                             DQ  
 
Event 6  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tucker, Peter             38 COEL-NT                          30.94  
  2 De Wet, Danny             35 COEL-NT                          31.52  
  3 Herbert, Douglas          38 WAHO-CG                          41.16  
 
Event 6  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Austin, Douglas           43 CPTW-WP                          31.45  
  2 Bantock, Terry            43 OLDE-CG                          31.67  
  3 Fletcher, Terence         42 COEL-NT                          31.97  
  4 Davies, Richard           44 HIGH-KZ                          34.68  
  5 King, Gary                43 OLDE-CG                          39.18  
  6 Lammers, Gavin            44 EACS-KZ                          39.79  
 
Event 6  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steynberg, Andre          48 WAHO-CG                          30.32  
  2 Cones, Nigel              49 CPTW-WP                          30.54  
  3 Garrun, Cliff             48 PHOE-CG                          31.62  
  4 Kohler, Quirin            45 PHOE-CG                          32.29  
  5 Benade, Paul              48 SSHA-FS                          32.54  
  6 Hendriks, Nigel           46 CPTW-WP                          32.69  
  7 Schoombie, Eugene         46 FISH-WP                          36.70  
  8 Campher, Marius           45 CPTW-WP                          37.59  
 
Event 6  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shead, Tim                52 CPTW-WP                          29.28  
  2 Du Plooy, Kobus           51 COEL-NT                          32.15  
  3 Gordon-Davies, Brian      51 ETSM-ES                          33.96  
  4 D'Almeida, Tony           53 COEL-NT                          35.37  
  5 Vd Merwe, Roelof          50 OLDE-CG                          36.73  
  6 Tabosa Vaz, Victor        53 EACS-KZ                          45.76  
 
Event 6  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keyter, John              55 SEAL-KZ                          33.39  
  2 Petersen, John            59 PHOE-CG                          34.28  
  3 Robinson, Graham          55 EACS-KZ                          43.52  
 
Event 6  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hadenham, Les             61 EACS-KZ                          38.42  
  2 Schoeman, Adrian          63 EACS-KZ                          45.34  
  3 Dallas, Don               64 EACS-KZ                          45.79  
 
Event 6  Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, Mike             66 PHOE-CG                          39.15  
  2 Cordell, Bill             67 EACS-KZ                          47.44  
 
Event 7  Women 19-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Biljon, Mia           24 ETSM-ES                        5:06.06  
  2 Gardiner, Tracey          21 KWHA-CG                        5:55.01  
 
Event 7  Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pulker, Mandy             26 HIGH-KZ                        5:12.24  
  2 Bacchini, Nadia           27 OLDE-CG                        5:43.29  
  3 Bell, Bronwyn             29 KWHA-CG                        6:26.10  
 
Event 7  Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Amner, Clare              30 CPTW-WP                        5:13.99  
  2 Stott, Britt              32 DOLP-WP                        5:21.69  
  3 Hartley, Susan            32 OLDE-CG                        6:09.67  
  4 Smit, Amanda              31 WAHO-CG                        6:16.11  
 
Event 7  Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schofield, Nadine         37 ETSM-ES                        5:49.13  
  2 MacGregor, Leanne         37 ETSM-ES                        6:18.90  
  3 Townsend, Lynne           39 OLDE-CG                        6:52.52  
  4 Durrant, Jo-Anne          38 AMAK-BO                        7:32.22  
 
Event 7  Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanford, Cecilia         43 CPTW-WP                        4:57.09  
  2 Degenaar, Jean            44 CPTW-WP                        5:14.80  
  3 Fuchs, Mandi              40 DOLP-WP                        6:12.36  
  4 Harrison, Peta            44 HIGH-KZ                        6:33.06  
  5 Curtis, Alison            40 PHOE-CG                        6:35.48  
 
Event 7  Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Liz                 45 DOLP-WP                        5:18.25  
  2 Davie, Clare              48 PHOE-CG                        5:24.18  
  3 Brimble, Mairi            49 DOLP-WP                        6:08.04  
  4 Vd Berg, Elsje            48 BRKL-NT                        6:40.47  
  5 Bolt, Sue                 47 COEL-NT                        7:15.50  
  6 Lawson, Bernie            45 WAHO-CG                        8:08.59  
 
Event 7  Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rollnick, Marissa         53 PHOE-CG                        5:33.83  
  2 Brewis, Judy              50 CPTW-WP                        5:42.69  
 
Event 7  Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuttleworth, Beverley    57 HIGH-KZ                        6:19.47  
  2 Strong, Jenny             56 FISH-WP                        7:14.42  
  3 Ferreira, Mercia          55 WAHO-CG                        7:25.20  
  4 Gray, Anne                56 HIGH-KZ                        8:37.54  
 
Event 7  Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Heather            63 PHOE-CG                        8:30.90  
 
Event 7  Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearce, Barbara           67 COEL-NT                        8:25.80  
  2 Hanson, Ann               66 COEL-NT                        9:35.87  
 
Event 7  Women 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Aurik, Clara              78 CPTW-WP                        9:37.10  
 
Event 8  Men 19-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Ryan             23 EACS-KZ                        4:50.65  
 
Event 8  Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Wyk, Ettiene          26 KWHA-CG                        5:39.67  
  2 Groenewald, Steven        29 WAHO-CG                        6:28.48  
 
Event 8  Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillon, Byron             31 FLOD-CG                        4:54.00  
 
Event 8  Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sneddon, Bruce            36 CPTW-WP                        4:37.68  
  2 Geldard, Darren           38 PHOE-CG                        4:55.39  
  3 Du Toit, Sean             35 FLOD-CG                        5:13.96  
  4 Miller, Sean              35 ETSM-ES                        5:29.39  
  5 Tucker, Peter             38 COEL-NT                        5:36.61  
  6 Chin, Andrew              35 CPTW-WP                        5:42.53  
  7 Vd Merwe, Adrian          39 CPTW-WP                        5:55.52  
  8 Clapham, Jeremy           39 ETSM-ES                        6:08.91  
 
Event 8  Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Price, Gregg              44 PHOE-CG                        4:26.55  
  2 Bantock, Terry            43 OLDE-CG                        5:04.78  
 
Event 8  Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blades, Alan              45 SEAL-KZ                        4:32.88  
  2 Kohler, Quirin            45 PHOE-CG                        5:01.31  
  3 Garrun, Cliff             48 PHOE-CG                        5:27.40  
  4 Davies, Mike              49 WAHO-CG                        5:40.83  
  5 Benade, Paul              48 SSHA-FS                        5:40.88  
 
Event 8  Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Howieson, Doug            52 CPTW-WP                        4:50.12  
  2 Gordon-Davies, Brian      51 ETSM-ES                        5:46.06  
  3 Van Rooyen, Gerhard       54 BAKZ-KZ                        6:00.38  
  4 Magowen, Corrin           52 KWHA-CG                        6:11.29  
 
Event 8  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Downes, Terry             55 BRKL-NT                        4:51.50  
  2 Maltby, Derek             57 PHOE-CG                        6:08.99  
  3 Haasbroek, Johan          56 WINE-WP                        6:17.26  
  4 Sneath, Anthony           58 CPTW-WP                        6:19.16  
  5 Bishop, Richard           57 PHOE-CG                        6:28.35  
  6 Griffin, Terry            56 DOLP-WP                        6:34.54  
  7 Crowe, Keith              55 HIGH-KZ                        6:43.11  
  8 Van Renen, Owen           57 COEL-NT                        6:53.77  
 -- Rogers, Charles           56 COEL-NT                            DNF  
 
Event 8  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hadenham, Les             61 EACS-KZ                        6:27.51  
  2 Stewart, Jimmy            62 BLFN-ES                        6:30.74  
  3 Wallace, Ron              63 AMAK-BO                        7:40.42  
  4 Bath, Mike                62 SEAL-KZ                        8:20.77  
  5 Tops, Paul                61 FISH-WP                        8:45.63  
 
Event 8  Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freeling, Gary            65 DOLP-WP                        5:30.59  
  2 Edwards, Mike             66 PHOE-CG                        5:37.53  
  3 Dench, John               66 EACS-KZ                        6:58.98  
 
Event 8  Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Arbuthnot, Mike           72 SEAL-KZ                        7:46.28  
 
Event 8  Men 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Salati, Rennie            81 EACS-KZ                        8:38.68  
 
Event 9  Women 19-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Biljon, Mia           24 ETSM-ES                        1:21.23  
  2 Gardiner, Tracey          21 KWHA-CG                        1:35.04  
 
Event 9  Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Antoniou, Samantha        27 ETSM-ES                        1:43.44  
 
Event 9  Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scholtz, Eurika           31 WAHO-CG                        1:27.90  
  2 Kyriacou, Carol           33 OLDE-CG                        1:41.88  
  3 MacGregor, Chantal        30 KWHA-CG                        2:16.71  
 
Event 9  Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Durrant, Jo-Anne          38 AMAK-BO                        1:52.76  
 -- Townsend, Lynne           39 OLDE-CG                             DQ  
 
Event 9  Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanford, Cecilia         43 CPTW-WP                        1:24.64  
  2 Strauss, Marcelle         40 CPTW-WP                        1:25.87  
  3 Van Dam, Carola           44 COEL-NT                        1:29.04  
  4 Thompson, Terry           42 HIGH-KZ                        1:36.08  
  5 Bloxham, Michele          44 EACS-KZ                        1:37.85  
  6 Donnelly, Chris           44 CPTW-WP                        1:39.05  
  7 Hau, Di                   44 CPTW-WP                        1:40.21  
 
Event 9  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarney, Gail            45 CPTW-WP                        1:25.57  
  2 Campbell, Heather         49 SEAL-KZ                        1:31.56  
  3 Goldstein, Heather        48 HIGH-KZ                        1:45.97  
  4 Vd Berg, Elsje            48 BRKL-NT                        1:46.69  
  5 MacKenzie, Carla          49 AMAK-BO                        1:52.11  
  6 Moller, Hester            45 BRKL-NT                        1:53.67  
 
Event 9  Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stirrat, Denise           52 DOLP-WP                        1:48.12  
  2 Odendaal, Anne-Marie      54 CPTW-WP                        1:59.19  
 
Event 9  Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferreira, Mercia          55 WAHO-CG                        1:52.90  
  2 Harris, Laraine           55 ETSM-ES                        2:08.86  
 
Event 9  Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Potts, Miemie             60 ETSM-ES                        1:49.63  
  2 Zundorf, Lenchen          60 CPTW-WP                        1:52.44  
 
Event 9  Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanson, Ann               66 COEL-NT                        2:33.72  
 
Event 9  Women 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Holshausen, Ruth          77 CPTW-WP                        2:55.70  
 
Event 9  Women 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smit, Rae                 84 FISH-WP                        3:30.00  
 
Event 10  Men 19-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Venter, Brandon           21 KWHA-CG                        1:18.50  
 
Event 10  Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Heerden, Carel        26 KWHA-CG                        1:21.55  
  2 Gordon, Trevor            25 WAHO-CG                        1:27.16  
 
Event 10  Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coetzee, Gary             34 PHOE-CG                        1:13.86  
  2 Austin, Rory              33 COEL-NT                        1:23.63  
  3 Van Ryswyk, Wim           30 CPTW-WP                        1:27.19  
 
Event 10  Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanton, Graig            36 COEL-NT                        1:24.36  
  2 Chin, Andrew              35 CPTW-WP                        1:29.85  
 
Event 10  Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Terence         42 COEL-NT                        1:25.70  
  2 Lammers, Gavin            44 EACS-KZ                        1:26.63  
  3 Davies, Richard           44 HIGH-KZ                        1:30.63  
  4 Ponsonby, Peter           41 PHOE-CG                        1:33.93  
 
Event 10  Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodkins, Keith            47 FLOD-CG                        1:18.66  
 
Event 10  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shead, Tim                52 CPTW-WP                        1:16.44  
  2 Van Rooyen, Gerhard       54 BAKZ-KZ                        1:36.71  
 
Event 10  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, John            59 PHOE-CG                        1:34.05  
  2 Williams, Bruce           55 OLDE-CG                        1:37.17  
  3 Barson, Tony              55 AMAK-BO                        1:44.39  
  4 Robinson, Graham          55 EACS-KZ                        1:54.33  
 
Event 10  Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heuff, Roland             61 EACS-KZ                        1:37.92  
  2 Dallas, Don               64 EACS-KZ                        1:42.96  
  3 Schoeman, Adrian          63 EACS-KZ                        2:08.16  
 
Event 10  Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordell, Bill             67 EACS-KZ                        1:44.09  
  2 Josephson, Ulf            66 DOLP-WP                        1:54.82  
 
Event 10  Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Theron, Sarel             70 COEL-NT                        1:56.95  
  2 King, Ralph               74 CPTW-WP                        2:01.25  
 
Event 10  Men 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brink, Jack               84 PHOE-CG                        3:07.63  
  2 Milhailovich, Ivan        82 PHOE-CG                        4:14.36  
 
Event 11  Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Isakov, Rachelle          34 PHOE-CG                        2:38.40  
  2 Amner, Clare              30 CPTW-WP                        2:57.47  
 
Event 11  Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McGregor, Gill            39 AMAK-BO                        4:43.73  
 
Event 11  Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Foster, Kim               45 BRKL-NT                        3:15.56  
 
Event 11  Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rollnick, Marissa         53 PHOE-CG                        4:28.00  
 
Event 12  Men 19-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Staden, Werner        21 KWHA-CG                        2:31.82  
 
Event 12  Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Price, Gregg              44 PHOE-CG                        2:29.51  
 
Event 12  Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vd Merwe, Roelof          50 OLDE-CG                        3:16.16  
  2 D'Almeida, Tony           53 COEL-NT                        3:35.25  
 
Event 12  Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keyter, John              55 SEAL-KZ                        2:55.91  
  2 Sneath, Anthony           58 CPTW-WP                        4:00.20  
 
Event 12  Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hillstrom, Joe            60 AMAK-BO                        3:35.01  
  2 Schoeman, Adrian          63 EACS-KZ                        4:50.60  
 
Event 13  Women 19-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 De Beer, Noleen           24 ETSM-ES                          48.66  
 
Event 13  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pulker, Mandy             26 HIGH-KZ                          38.08  
  2 Bacchini, Nadia           27 OLDE-CG                          40.17  
 
Event 13  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolton, Claire            32 KWHA-CG                          36.86  
  2 Gomes, Lisa               32 KWHA-CG                          37.23  
  3 Smit, Amanda              31 WAHO-CG                          42.59  
  4 Hartley, Susan            32 OLDE-CG                          43.13  
 
Event 13  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strydom, Caren            37 SEAL-KZ                          41.17  
  2 Hubbard, Monica           36 ETSM-ES                          42.93  
  3 Durrant, Jo-Anne          38 AMAK-BO                          54.26  
  4 McGregor, Gill            39 AMAK-BO                          58.39  
 
Event 13  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dressler, Annemarie       40 COEL-NT                          35.31  
  2 Carroll, Debbie           42 WAHO-CG                          36.35  
  3 Degenaar, Jean            44 CPTW-WP                          37.05  
  4 Curtis, Alison            40 PHOE-CG                          43.27  
 
Event 13  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coetzee, Diane            49 CPTW-WP                          35.65  
  2 Alder, Elaine             47 OLDE-CG                          39.85  
  3 Spagnuolo, Liz            47 PHOE-CG                          41.04  
  4 Vd Berg, Elsje            48 BRKL-NT                          45.46  
  5 Black, Jill               47 FISH-WP                          46.50  
  6 Lawson, Bernie            45 WAHO-CG                          54.72  
  7 Goldstein, Heather        48 HIGH-KZ                          54.78  
 
Event 13  Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bromfield, Morag          52 EACS-KZ                          37.15  
  2 Bailey, Colleen           50 EACS-KZ                          42.00  
  3 Brewis, Judy              50 CPTW-WP                          42.35  
  4 De Beer, Stephanie        50 ETSM-ES                          56.36  
 
Event 13  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Jenny             56 FISH-WP                          46.57  
  2 Russell, Therese          56 DOLP-WP                          48.13  
  3 Angelos, Merle            59 EACS-KZ                          51.43  
  4 Vd Walt, Carol            56 ETSM-ES                          58.63  
  5 Smit, Jackie              56 FISH-WP                        1:08.31  
 
Event 13  Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roche, Heather            63 PHOE-CG                          55.89  
 
Event 13  Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearce, Barbara           67 COEL-NT                          55.06  
 
Event 13  Women 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smit, Rae                 84 FISH-WP                        1:28.29  
 
Event 13  Women 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Buck, Elaine              85 EACS-KZ                        1:30.41  
 
Event 14  Men 19-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Labuschagne, Brett        24 KWHA-CG                          31.49  
  2 Crawford, Neal            19 KWHA-CG                          30.99  
 
Event 14  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schutte, Lain             29 PHOE-CG                          29.46  
  2 Winstone, Nick            27 WAHO-CG                          32.55  
  3 Gordon, Trevor            25 WAHO-CG                          33.03  
  4 Van Wyk, Ettiene          26 KWHA-CG                          40.76  
 
Event 14  Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Godfrey, Roy              31 DOLP-WP                          32.64  
  2 Coetzee, Gary             34 PHOE-CG                          33.16  
 
Event 14  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sneddon, Bruce            36 CPTW-WP                          33.13  
  2 De Wet, Danny             35 COEL-NT                          33.49  
  3 Brandt, Peter             38 CPTW-WP                          33.54  
  4 Stanton, Graig            36 COEL-NT                          35.57  
  5 Tucker, Peter             38 COEL-NT                          37.36  
  6 Clapham, Jeremy           39 ETSM-ES                          45.31  
 
Event 14  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Roger             41 KWHA-CG                          34.31  
  2 King, Gary                43 OLDE-CG                          35.72  
  3 Du Plessis, Leon          42 WAHO-CG                          36.74  
  4 Lammers, Gavin            44 EACS-KZ                          41.58  
 
Event 14  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steynberg, Andre          48 WAHO-CG                          30.92  
  2 Storzner, Peter           47 CPTW-WP                          32.10  
  3 Campher, Marius           45 CPTW-WP                          37.03  
  4 Schoombie, Eugene         46 FISH-WP                          40.70  
 
Event 14  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shead, Tim                52 CPTW-WP                          32.28  
  2 Howieson, Doug            52 CPTW-WP                          38.01  
  3 Tabosa Vaz, Victor        53 EACS-KZ                          44.39  
 
Event 14  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Downes, Terry             55 BRKL-NT                          34.62  
  2 Morrison, Allen           56 CPTW-WP                          38.28  
  3 Van Renen, Owen           57 COEL-NT                          44.86  
  4 Barson, Tony              55 AMAK-BO                        1:08.57  
 
Event 14  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hillstrom, Joe            60 AMAK-BO                          44.73  
  2 Tops, Paul                61 FISH-WP                          48.56  
  3 Wallace, Ron              63 AMAK-BO                          50.26  
 
Event 14  Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garson, John              66 WAHO-CG                          46.61  
  2 Cordell, Bill             67 EACS-KZ                          47.24  
  3 Hanna, Ken                69 KWHA-CG                        1:21.33  
 
Event 14  Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Arbuthnot, Mike           72 SEAL-KZ                          48.86  
 
Event 14  Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brink, Jack               84 PHOE-CG                        1:13.44  
  2 Salati, Rennie            81 EACS-KZ                        1:18.21  
  3 Milhailovich, Ivan        82 PHOE-CG                        1:52.68  
 
Event 15  Women 19-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Biljon, Mia           24 ETSM-ES                          37.83  
  2 Gardiner, Tracey          21 KWHA-CG                          43.95  
  3 De Beer, Noleen           24 ETSM-ES                          52.97  
 
Event 15  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Antoniou, Samantha        27 ETSM-ES                          46.81  
 
Event 15  Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stott, Britt              32 DOLP-WP                          38.46  
  2 Scholtz, Eurika           31 WAHO-CG                          39.09  
  3 Amner, Clare              30 CPTW-WP                          42.14  
  4 Gomes, Lisa               32 KWHA-CG                          42.65  
  5 Kyriacou, Carol           33 OLDE-CG                          46.88  
  6 MacGregor, Chantal        30 KWHA-CG                        1:01.41  
 
Event 15  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Lynne           39 OLDE-CG                          46.27  
  2 Durrant, Jo-Anne          38 AMAK-BO                          50.70  
  3 Harvey, Jenny             39 KWHA-CG                          53.31  
 
Event 15  Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dressler, Annemarie       40 COEL-NT                          39.46  
  2 Strauss, Marcelle         40 CPTW-WP                          39.82  
  3 Van Dam, Carola           44 COEL-NT                          40.91  
  4 Degenaar, Jean            44 CPTW-WP                          41.38  
  5 Thompson, Terry           42 HIGH-KZ                          43.13  
  6 Bloxham, Michele          44 EACS-KZ                          44.24  
  7 Hau, Di                   44 CPTW-WP                          45.29  
  8 Donnelly, Chris           44 CPTW-WP                          45.80  
  9 Fuchs, Mandi              40 DOLP-WP                          46.80  
 10 Harrison, Peta            44 HIGH-KZ                          49.61  
 11 De Lange, Celeste         42 FISH-WP                        1:19.70  
 
Event 15  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarney, Gail            45 CPTW-WP                          39.31  
  2 Foster, Kim               45 BRKL-NT                          44.91  
  3 Vd Berg, Elsje            48 BRKL-NT                          48.27  
  4 MacKenzie, Carla          49 AMAK-BO                          48.51  
  5 Bolt, Sue                 47 COEL-NT                          50.86  
  6 Moller, Hester            45 BRKL-NT                          51.18  
  7 Black, Jill               47 FISH-WP                          53.67  
 -- Antoniou, Lorraine        48 ETSM-ES                             DQ  
 
Event 15  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stirrat, Denise           52 DOLP-WP                          50.67  
  2 Odendaal, Anne-Marie      54 CPTW-WP                          55.14  
 
Event 15  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuttleworth, Beverley    57 HIGH-KZ                          44.78  
  2 Ferreira, Mercia          55 WAHO-CG                          49.05  
  3 Harris, Laraine           55 ETSM-ES                          56.60  
  4 Smit, Jackie              56 FISH-WP                        1:13.67  
 
Event 15  Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Potts, Miemie             60 ETSM-ES                          49.92  
 
Event 15  Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanson, Ann               66 COEL-NT                        1:11.78  
 
Event 15  Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Holshausen, Ruth          77 CPTW-WP                        1:15.36  
 
Event 15  Women 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smit, Rae                 84 FISH-WP                        1:38.56  
 
Event 16  Men 19-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Venter, Brandon           21 KWHA-CG                          34.02  
  2 Crawford, Adrian          21 KWHA-CG                          34.62  
 
Event 16  Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Marc               26 CPTW-WP                          34.91  
  2 Van Heerden, Carel        26 KWHA-CG                          35.33  
  3 Groenewald, Steven        29 WAHO-CG                          44.02  
 
Event 16  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coetzee, Gary             34 PHOE-CG                          33.52  
  2 Austin, Rory              33 COEL-NT                          38.46  
  3 Van Ryswyk, Wim           30 CPTW-WP                          39.47  
 
Event 16  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sneddon, Bruce            36 CPTW-WP                          36.32  
  2 Stanton, Graig            36 COEL-NT                          37.04  
  3 Vd Merwe, Adrian          39 CPTW-WP                          42.05  
  4 Chin, Andrew              35 CPTW-WP                          42.16  
 
Event 16  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Terence         42 COEL-NT                          37.39  
  2 Davies, Richard           44 HIGH-KZ                          38.82  
  3 Lammers, Gavin            44 EACS-KZ                          39.31  
  4 Du Plessis, Leon          42 WAHO-CG                          39.92  
  5 Ponsonby, Peter           41 PHOE-CG                          42.09  
 
Event 16  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodkins, Keith            47 FLOD-CG                          35.37  
  2 Cones, Nigel              49 CPTW-WP                          38.16  
  3 Hendriks, Nigel           46 CPTW-WP                          40.55  
  4 Schoombie, Eugene         46 FISH-WP                          43.68  
 -- Sherlock, Chris           49 KWHA-CG                             DQ  
 
Event 16  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shead, Tim                52 CPTW-WP                          34.23  
  2 Du Plooy, Kobus           51 COEL-NT                          39.72  
 
Event 16  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, John            59 PHOE-CG                          41.15  
  2 Crowe, Keith              55 HIGH-KZ                          47.53  
  3 Barson, Tony              55 AMAK-BO                          48.16  
  4 Van Renen, Owen           57 COEL-NT                          50.05  
  5 Robinson, Graham          55 EACS-KZ                          51.25  
  6 Rogers, Charles           56 COEL-NT                          54.69  
 
Event 16  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heuff, Roland             61 EACS-KZ                          42.68  
  2 Dallas, Don               64 EACS-KZ                          47.47  
  3 Schoeman, Adrian          63 EACS-KZ                          48.73  
  4 Tops, Paul                61 FISH-WP                          58.24  
 
Event 16  Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordell, Bill             67 EACS-KZ                          43.82  
  2 Dench, John               66 EACS-KZ                          48.66  
  3 Josephson, Ulf            66 DOLP-WP                          49.08  
 
Event 16  Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Theron, Sarel             70 COEL-NT                          51.27  
  2 King, Ralph               74 CPTW-WP                          54.02  
 
Event 16  Men 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Salati, Rennie            81 EACS-KZ                        1:08.26  
  2 Milhailovich, Ivan        82 PHOE-CG                        1:53.45  
 
Event 17  Women 19-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Biljon, Mia           24 ETSM-ES                          29.81  
  2 De Beer, Noleen           24 ETSM-ES                          38.41  
 
Event 17  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pulker, Mandy             26 HIGH-KZ                          31.91  
  2 Bacchini, Nadia           27 OLDE-CG                          33.12  
 
Event 17  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolton, Claire            32 KWHA-CG                          30.14  
  2 Scholtz, Eurika           31 WAHO-CG                          32.68  
  3 Amner, Clare              30 CPTW-WP                          33.00  
  4 Gomes, Lisa               32 KWHA-CG                          33.04  
  5 Smit, Amanda              31 WAHO-CG                          35.54  
  6 Hartley, Susan            32 OLDE-CG                          35.74  
  7 Kyriacou, Carol           33 OLDE-CG                          43.68  
  8 MacGregor, Chantal        30 KWHA-CG                          50.35  
 
Event 17  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Otterman, Edith           38 COEL-NT                          27.25  
  2 Strydom, Caren            37 SEAL-KZ                          33.49  
  3 Joliffe, Sheralee         35 BAKZ-KZ                          33.83  
  4 MacGregor, Leanne         37 ETSM-ES                          35.87  
  5 Harvey, Jenny             39 KWHA-CG                          36.70  
  6 Durrant, Jo-Anne          38 AMAK-BO                          44.09  
  7 McGregor, Gill            39 AMAK-BO                          44.70  
  8 Sibanyoni, Maria          38 KWHA-CG                        1:05.79  
 
Event 17  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Debbie           42 WAHO-CG                          30.04  
  2 Stanford, Cecilia         43 CPTW-WP                          30.19  
  3 Degenaar, Jean            44 CPTW-WP                          31.60  
  4 Strauss, Marcelle         40 CPTW-WP                          31.78  
  5 Curtis, Alison            40 PHOE-CG                          33.45  
  6 Donnelly, Chris           44 CPTW-WP                          35.22  
  7 Thompson, Terry           42 HIGH-KZ                          36.22  
  8 Bloxham, Michele          44 EACS-KZ                          36.52  
  9 De Lange, Celeste         42 FISH-WP                          55.16  
 
Event 17  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coetzee, Diane            49 CPTW-WP                          30.99  
  2 Campbell, Heather         49 SEAL-KZ                          31.17  
  3 Webb, Liz                 45 DOLP-WP                          32.28  
  4 McCarney, Gail            45 CPTW-WP                          32.30  
  5 Foster, Kim               45 BRKL-NT                          33.40  
  6 Alder, Elaine             47 OLDE-CG                          33.89  
  7 Spagnuolo, Liz            47 PHOE-CG                          34.81  
  8 Snyman, Annette           45 EACS-KZ                          35.44  
  9 Brimble, Mairi            49 DOLP-WP                          35.45  
 10 Steyn, Wanda              47 WAHO-CG                          35.96  
 11 Vd Berg, Elsje            48 BRKL-NT                          36.41  
 12 MacKenzie, Carla          49 AMAK-BO                          37.67  
 13 Moller, Hester            45 BRKL-NT                          41.34  
 -- Bolt, Sue                 47 COEL-NT                             DQ  
 
Event 17  Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rollnick, Marissa         53 PHOE-CG                          33.73  
  2 Bromfield, Morag          52 EACS-KZ                          34.12  
  3 Bailey, Colleen           50 EACS-KZ                          35.82  
  4 Crawford, Linda           54 KWHA-CG                          36.06  
  5 De Beer, Stephanie        50 ETSM-ES                          46.84  
 
Event 17  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawless, Helen            55 WAHO-CG                          40.49  
  2 Clark, Rosemary           56 EACS-KZ                          41.35  
  3 Ferreira, Mercia          55 WAHO-CG                          42.38  
  4 Strong, Jenny             56 FISH-WP                          43.00  
  5 Angelos, Merle            59 EACS-KZ                          45.44  
  6 Vd Walt, Carol            56 ETSM-ES                          49.78  
  7 Gray, Anne                56 HIGH-KZ                          53.49  
  8 Smit, Jackie              56 FISH-WP                          56.70  
 
Event 17  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zundorf, Lenchen          60 CPTW-WP                          39.74  
  2 Potts, Miemie             60 ETSM-ES                          41.60  
  3 Roche, Heather            63 PHOE-CG                          48.02  
 
Event 17  Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanson, Ann               66 COEL-NT                          53.63  
 
Event 17  Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Holshausen, Ruth          77 CPTW-WP                          55.30  
 
Event 17  Women 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smit, Rae                 84 FISH-WP                        1:11.78  
  2 Kothe, Greig              82 COEL-NT                        1:26.67  
 
Event 18  Men 19-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Ryan             23 EACS-KZ                          25.13  
  2 Labuschagne, Brett        24 KWHA-CG                          26.03  
  3 Van Staden, Werner        21 KWHA-CG                          26.47  
  4 Crawford, Neal            19 KWHA-CG                          27.44  
 
Event 18  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Winstone, Nick            27 WAHO-CG                          25.56  
  2 Moore, Marc               26 CPTW-WP                          26.55  
  3 Schutte, Lain             29 PHOE-CG                          26.91  
  4 Mann, Jeff                28 COEL-NT                          28.16  
  5 Gordon, Trevor            25 WAHO-CG                          28.35  
  6 Van Heerden, Carel        26 KWHA-CG                          28.75  
  7 Van Wyk, Ettiene          26 KWHA-CG                          30.85  
  8 Groenewald, Steven        29 WAHO-CG                          31.18  
 
Event 18  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hadenham, David           31 EACS-KZ                          25.55  
  2 Dillon, Byron             31 FLOD-CG                          25.99  
  3 Chapman, Dave             33 CPTW-WP                          26.94  
  4 Godfrey, Roy              31 DOLP-WP                          27.31  
  5 Coetzee, Gary             34 PHOE-CG                          28.48  
  6 Austin, Rory              33 COEL-NT                          29.96  
  7 Van Ryswyk, Wim           30 CPTW-WP                          30.74  
 
Event 18  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Geldard, Darren           38 PHOE-CG                          26.41  
  2 De Wet, Danny             35 COEL-NT                          28.13  
  3 Sneddon, Bruce            36 CPTW-WP                          28.21  
  4 Brandt, Peter             38 CPTW-WP                          28.75  
  5 Tucker, Peter             38 COEL-NT                          29.43  
  6 Du Toit, Sean             35 FLOD-CG                          29.67  
  7 Crowther, Bobby           35 WAHO-CG                          30.88  
  8 Miller, Sean              35 ETSM-ES                          31.45  
  9 Vd Merwe, Adrian          39 CPTW-WP                          32.49  
 10 Clapham, Jeremy           39 ETSM-ES                          32.67  
 11 Herbert, Douglas          38 WAHO-CG                          33.32  
 12 Chin, Andrew              35 CPTW-WP                          34.51  
 
Event 18  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bantock, Terry            43 OLDE-CG                          27.01  
  2 Gibson, Roger             41 KWHA-CG                          28.02  
  3 Austin, Douglas           43 CPTW-WP                          29.53  
  4 Fletcher, Terence         42 COEL-NT                          30.31  
  5 Davies, Richard           44 HIGH-KZ                          31.03  
  6 Crawford, Alan            44 KWHA-CG                          33.62  
  7 Ponsonby, Peter           41 PHOE-CG                          34.47  
 
Event 18  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blades, Alan              45 SEAL-KZ                          26.41  
  2 Steynberg, Andre          48 WAHO-CG                          26.95  
  3 Garrun, Cliff             48 PHOE-CG                          27.85  
  4 Cones, Nigel              49 CPTW-WP                          27.89  
  5 Benade, Paul              48 SSHA-FS                          28.30  
  6 Kohler, Quirin            45 PHOE-CG                          28.38  
  7 Hendriks, Nigel           46 CPTW-WP                          30.00  
  8 Campher, Marius           45 CPTW-WP                          32.08  
  9 Schoombie, Eugene         46 FISH-WP                          32.79  
 10 Sherlock, Chris           49 KWHA-CG                          55.78  
 
Event 18  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Howieson, Doug            52 CPTW-WP                          29.75  
  2 Van Rooyen, Gerhard       54 BAKZ-KZ                          30.74  
  3 Gordon-Davies, Brian      51 ETSM-ES                          32.11  
  4 D'Almeida, Tony           53 COEL-NT                          32.66  
  5 Tabosa Vaz, Victor        53 EACS-KZ                          33.86  
 
Event 18  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Downes, Terry             55 BRKL-NT                          26.59  
  2 Petersen, John            59 PHOE-CG                          30.99  
  3 Morrison, Allen           56 CPTW-WP                          32.65  
  4 Crowe, Keith              55 HIGH-KZ                          33.13  
  5 Haasbroek, Johan          56 WINE-WP                          33.62  
  6 Williams, Bruce           55 OLDE-CG                          34.28  
  7 Griffin, Terry            56 DOLP-WP                          34.65  
  8 Maltby, Derek             57 PHOE-CG                          34.73  
  9 Rogers, Charles           56 COEL-NT                          34.76  
 10 Robinson, Graham          55 EACS-KZ                          37.24  
 11 Barson, Tony              55 AMAK-BO                          45.54  
 
Event 18  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heuff, Roland             61 EACS-KZ                          34.42  
  2 Hadenham, Les             61 EACS-KZ                          34.63  
  3 Hillstrom, Joe            60 AMAK-BO                          36.01  
  4 Dallas, Don               64 EACS-KZ                          37.08  
  5 Wallace, Ron              63 AMAK-BO                          38.20  
  6 Bath, Mike                62 SEAL-KZ                          43.40  
  7 Tops, Paul                61 FISH-WP                          45.38  
 
Event 18  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freeling, Gary            65 DOLP-WP                          30.87  
  2 Edwards, Mike             66 PHOE-CG                          31.85  
  3 Garson, John              66 WAHO-CG                          36.73  
  4 Dench, John               66 EACS-KZ                          38.86  
  5 Hanna, Ken                69 KWHA-CG                        1:11.49  
 
Event 18  Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Ralph               74 CPTW-WP                          40.82  
 
Event 18  Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Don             75 PHOE-CG                          38.00  
 
Event 18  Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Salati, Rennie            81 EACS-KZ                          42.07  
  2 Brink, Jack               84 PHOE-CG                        1:03.34  
  3 Milhailovich, Ivan        82 PHOE-CG                        1:11.64