Licensed to Stadium Pool Bloemfontein - Site License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2014-03-24 03:13 PM
         SAMS 30th LC Champs @ Bloemfontein - 2014-03-12 to 2014-03-15         
                 South African Masters Swimming 30th LC Champs                 
                    Stadium Swimming Complex - Bloemfontein                    
                                    Results                                    
 
Mixed 76-99 4x50 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
WORLD record: W    0.01        2000 Invalid FINA age group                     
                         , , ,                                             
 SAMS record: S 1:50.60      3-2005 Blue Fins (Grm)                            
                         D v Wyk, E v Niekerk, B McCutecheon, L Langenhoven
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amakhosi MSC-BO  'A'                                   NT    2:12.35        
     1) Birch, Chester M26              2) de Lacy, Nicky W26             
     3) Skinner, Tazlin W25             4) Swartz, Michael M22            
                  31.39     1:09.53 (38.14)     1:41.84 (32.31)     2:12.35 (30.51)
 
Mixed 76-99 4x50 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
WORLD record: W    0.01        2000 Invalid FINA age group                     
                         , , ,                                             
 SAMS record: S 2:09.56      3-2005 Blue Fins (Grm)                            
                         Y Spamer, B McCutecheon, D van Wyk, L Langenhoven 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amakhosi MSC-BO  'A'                                   NT    2:39.73        
     1) Birch, Chester M26              2) de Lacy, Nicky W26             
     3) Skinner, Tazlin W25             4) Swartz, Michael M22            
                  46.03     1:36.31 (50.28)     2:10.25 (33.94)     2:39.73 (29.48)
 
Mixed 100-119 4x50 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
WORLD record: W 1:41.21  2013-09-05 PSV                      -NED              
                         R TERINK, G LANTINK, M WUISMAN, S OOSTING         
 SAMS record: S 1:51.06      3-2004 Coelacanth (EL)                            
                         E Ottermann, J Cowell, N Barkley, J Mann          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amakhosi MSC-BO  'A'                                   NT    2:32.20        
     1) Reeves, Jayne W31               2) Knight, Katy W26               
     3) Norris, Dale M32                4) Reeves, Jarrod M29             
                  32.39     1:15.59 (43.20)     2:01.10 (45.51)     2:32.20 (31.10)
 
Mixed 100-119 4x50 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
WORLD record: W 1:51.99  2006-07-17 OAHU CLUB                -JPN              
                         T KITASHITA, H MATSUDA, K KAWAMOTO, I MAEDA       
 SAMS record: S 2:05.96  2012-03-16 Cape Dolphin (CT)                          
                         C King, C Harrington, T Hassiem, E Alsop          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Free State MSC-FS  'A'                                 NT    2:48.92        
     1) du Toit, Martinette W22         2) Browning, Sias M38             
     3) Delport, Helena W30             4) Karsten, Nicky M24             
                  43.91     1:36.67 (52.76)     2:22.34 (45.67)     2:48.92 (26.58)
 -- Amakhosi MSC-BO  'A'                                   NT         DQ        
     1) Reeves, Jayne W31               2) Knight, Katy W26               
     3) Norris, Dale M32                4) Reeves, Jarrod M29             
                  53.16     1:46.27 (53.11)     2:36.67 (50.40)          DQ (30.91)
 
Mixed 120-159 4x50 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
WORLD record: W 1:42.10  2010-08-04 SV WASSERFREUNDE 1898    -GER              
                         S IHSEN, T NOLTE, N WINTER, S KUNZELMANN          
 SAMS record: S 1:47.45  2013-03-16 Cape Town (PE)                             
                         J Richards, P Cadiz, E Ottermann, M Moore         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aquabear SC - Masters-EP  'A'                     1:47.00    1:49.57        
     1) Kroch, Ronald M28               2) Gous, Tracy W38                
     3) Saporta, Antonelle W34          4) Reen, Bradley M38              
                  25.09       53.88 (28.79)     1:24.35 (30.47)     1:49.57 (25.22)
  2 Cape Town MSC-WP  'A'                             1:55.00    1:56.95        
     1) Steenkamp, Neil M37             2) Nurse, Kathryn W35             
     3) Goedhals, Stephanie W37         4) Bennetto, Pete M35             
                  28.20       59.22 (31.02)     1:30.20 (30.98)     1:56.95 (26.75)
  3 Wahoo MSC-CG  'A'                                 1:58.00    1:57.13        
     1) Isakov, Rachelle W44            2) Scott, Debbie W52              
     3) Malan, Schalk M34               4) Josephson, Matt M29            
                  26.36       57.53 (31.17)     1:30.17 (32.64)     1:57.13 (26.96)
  4 Coelacanth MSC-NT  'A'                            1:55.00    1:58.02        
     1) Bouwer, Shaun M26               2) van Rooyen, L'Re W38           
     3) Visser, Herme W34               4) Langenhoven, Leonard M29       
                  28.22       59.38 (31.16)     1:31.57 (32.19)     1:58.02 (26.45)
  5 Wahoo MSC-CG  'B'                                 2:05.00    2:05.91        
     1) Candy, Nikki W32                2) Lee, Niki W42                  
     3) Wittels, Rowan M40              4) Erasmus, Jaco M36              
                  26.60     1:03.31 (36.71)     1:39.01 (35.70)     2:05.91 (26.90)
  6 Coelacanth MSC-NT  'B'                            2:14.00    2:19.14        
     1) Coetzee, Francois M44           2) Ledbitter, Dawn W21            
     3) Strydom, Juanita W38            4) Theron, Hennie M43             
                  32.09     1:10.34 (38.25)   2:19.14 (1:08.80)                    
  7 Aquabear SC - Masters-EP  'B'                     2:15.00    2:38.39        
     1) Barnardo, Jane W39              2) Rheeder, Kevin M28             
     3) Dodd, Elizabeth W33             4) Kalogeropoulos, Jason M39      
                  31.91     1:22.03 (50.12)     2:10.73 (48.70)     2:38.39 (27.66)
 -- Free State MSC-FS  'A'                                 NT         NS        
     1) Karsten, Nicky M24              2) Hefer, Seef M51                
     3) du Toit, Martinette W22         4) Pieterse, Elzanie W40          
 -- Free State MSC-FS  'B'                                 NT         NS        
     1) Nel, Sozet W28                  2) Maritz, Cecilia W39            
     3) Venter, Henk M40                4) Browning, Sias M38             
 
Mixed 120-159 4x50 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
WORLD record: W 1:50.77  2012-07-08 PHOENIX SWIM CLUB        -USA              
                         N INADA, J COMMINGS, M HYMAN, J PONCE             
 SAMS record: S 1:57.94  2012-06-14 Cape Town (Ric)                            
                         C King, H Kruger, E Ottermann, P Cadiz            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aquabear SC - Masters-EP  'A'                     2:10.00    2:09.31        
     1) Kroch, Ronald M28               2) Reen, Bradley M38              
     3) Saporta, Antonelle W34          4) Gous, Tracy W38                
                  29.55     1:07.71 (38.16)     1:40.17 (32.46)     2:09.31 (29.14)
  2 Wahoo MSC-CG  'A'                                 2:05.00    2:15.79        
     1) Wittels, Rowan M40              2) Josephson, Matt M29            
     3) Isakov, Rachelle W44            4) Strydom, Caren W47             
                  33.54     1:04.38 (30.84)   2:15.79 (1:11.41)                    
  3 Wahoo MSC-CG  'B'                                 2:15.00    2:25.01        
     1) Lee, Niki W42                   2) Scholtz, Eurika W41            
     3) Erasmus, Jaco M36               4) Sheftz, Owen M37               
                  44.81     1:23.77 (38.96)     1:55.29 (31.52)     2:25.01 (29.72)
  4 Aquabear SC - Masters-EP  'B'                     2:36.00    3:10.13        
     1) Dodd, Elizabeth W33             2) Rheeder, Kevin M28             
     3) Kalogeropoulos, Jason M39       4) Barnardo, Jane W39             
                  56.42   2:03.17 (1:06.75)     2:34.30 (31.13)     3:10.13 (35.83)
 -- Coelacanth MSC-NT  'A'                            2:18.00         DQ        
     1) Visser, Herme W34               2) Stanton, Craig M46             
     3) Luus, Ancheri W35               4) Bouwer, Shaun M26              
                  38.44     1:18.91 (40.47)     1:54.17 (35.26)          DQ (27.38)
 -- Cape Town MSC-WP  'A'                             2:09.00         NS        
     1) Goedhals, Stephanie W37         2) Fiser, Graeme M48              
     3) Nurse, Kathryn W35              4) Bennetto, Pete M35             
 
Mixed 160-199 4x50 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
WORLD record: W 1:42.27  2006-08-08 TEAM TYR                 -USA              
                         J SMITH, R SAEGER, C SAPPEY, S HART               
 SAMS record: S 1:46.43  2008-04-22 Cape Town (Per)                            
                         E Ottermann, J vd Merwe, R Isakov, G Price        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cape Town MSC-WP  'A'                             1:54.00    1:52.95        
     1) McLeRoth, Greg M47              2) Cadiz, Perry W38               
     3) Gannon, Leigh W41               4) Kruger, Harald M47             
                  27.67       56.86 (29.19)     1:27.52 (30.66)     1:52.95 (25.43)
  2 Coelacanth MSC-NT  'A'                            1:55.00    1:55.13        
     1) Ruck, Harald M49                2) Verryn, Sabine W53             
     3) Fraatz, Barbara W48             4) Albertyn, Gary M45             
                  26.81       58.21 (31.40)     1:28.96 (30.75)     1:55.13 (26.17)
  3 Wahoo MSC-CG  'C'                                 2:05.00    1:58.09        
     1) Scholtz, Eurika W41             2) Strydom, Caren W47             
     3) Thirsk, Simon M37               4) Steynberg, Andre M58           
                  26.47       59.02 (32.55)     1:31.62 (32.60)     1:58.09 (26.47)
  4 Aquabear SC - Masters-EP  'A'                     2:05.00    2:02.00        
     1) Rosser, Miles M42               2) Hains, Kerry W40               
     3) Young, Margie W40               4) Duffy, PJ M44                  
                  28.09     1:00.80 (32.71)     1:33.99 (33.19)     2:02.00 (28.01)
  5 Highway MSC-KZ  'A'                               2:08.00    2:02.41        
     1) Koegelenberg, Mandy W36         2) Adam, Ansari M53               
     3) Carey, Shirley W39              4) vd Merwe, Theo M41             
                  33.49     1:05.38 (31.89)     1:35.97 (30.59)     2:02.41 (26.44)
  6 Coelacanth MSC-NT  'B'                            1:56.00    2:03.34        
     1) Strauss, Almero M42             2) Bouwer, Marieke W51            
     3) Albertyn, Megan W41             4) Stanton, Craig M46             
                  28.08     1:01.86 (33.78)     1:32.62 (30.76)     2:03.34 (30.72)
  7 Free State MSC-FS  'A'                                 NT    2:04.64        
     1) du Randt, Hannelie W47          2) Pienaar, Eben M53              
     3) Bekker, JC W36                  4) Spamer, Frans M38              
                  32.30     1:02.90 (30.60)     1:35.96 (33.06)     2:04.64 (28.68)
  8 East Coast MSC-KZ  'A'                            2:08.00    2:08.94        
     1) Nel, Gerrie M53                 2) Webb, Simone W35               
     3) Hillermann, Romi W27            4) du Toit, Graham M54            
                  34.11     1:07.51 (33.40)     1:39.35 (31.84)     2:08.94 (29.59)
  9 Fish Eagles MSC-SW  'A'                           2:08.00    2:09.03        
     1) Barnhoorn, Philip M63           2) Bishop, Pippy W32              
     3) Hampshire, Carol W43            4) Roos, Mihan M36                
                  30.96     1:02.97 (32.01)     1:38.48 (35.51)     2:09.03 (30.55)
 10 Cape Town MSC-WP  'B'                             2:07.00    2:09.06        
     1) Hendricks, Nigel M56            2) Amner, Claire W40              
     3) Olivier, Marais M51             4) Steenkamp, Aletta W28          
                  29.86     1:01.13 (31.27)     1:37.15 (36.02)     2:09.06 (31.91)
 11 East Coast MSC-KZ  'B'                            2:08.00    2:09.50        
     1) Leach, Jarrod M31               2) McLeod, Fiona W60              
     3) Cook, Wendy W44                 4) Seid, Vaughn M52               
                  29.52     1:07.36 (37.84)     1:41.35 (33.99)     2:09.50 (28.15)
 12 Phoenix MSC-CG  'A'                               2:11.00    2:10.00        
     1) Greaves, Gordon M48             2) Hornickel, Ruth W28            
     3) Kennedy, Karen W48              4) Allner, Anton M49              
                                1:06.90 ( )     1:39.33 (32.43)     2:10.00 (30.67)
 13 Free State MSC-FS  'B'                                 NT    2:12.75        
     1) Grobler, Lianza W38             2) Siebrits, Bernhard M55         
     3) Forbes, Cheryl W44              4) Snyman, Rouan M45              
                                1:04.77 ( )     1:41.36 (36.59)     2:12.75 (31.39)
 14 Amakhosi MSC-BO  'A'                                   NT    2:17.53        
     1) Westgate, Rod M42               2) Cumming, Sharon W41            
     3) Jevon, Sean M47                 4) Veaudry, Karen W41             
                  29.08     1:14.78 (45.70)     1:43.81 (29.03)     2:17.53 (33.72)
 15 Amakhosi MSC-BO  'C'                                   NT    2:42.36        
     1) Terblanche, Meryke W27          2) Burbidge, Flo W50              
     3) Jevon, Bryn M51                 4) Skidmore, Kerry M48            
                  32.57                             2:08.14 ( )     2:42.36 (34.22)
 16 Amakhosi MSC-BO  'B'                                   NT    2:50.03        
     1) Dixon, Therese W41              2) Whittal, Janet W53             
     3) Reeves, David M33               4) Reeves, Andy M47               
                  47.73   1:50.79 (1:03.06)     2:17.45 (26.66)     2:50.03 (32.58)
 -- Coelacanth MSC-NT  'C'                            1:59.00         NS        
     1) Pharoah, Greg M38               2) Luus, Ancheri W35              
     3)                                 4) Davel, Jannie M54              
 
Mixed 160-199 4x50 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
WORLD record: W 1:55.79  2013-09-04 NO STARS                 -UKR              
                         V AREFIEV, S BONDARENKO, S KROT, N GOLUBOVA       
 SAMS record: S 1:58.66  2008-04-22 Cape Town (Per)                            
                         P Cadiz, J vd Merwe, G Price, E Ottermann         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cape Town MSC-WP  'A'                             2:07.00    2:11.21        
     1) Cadiz, Perry W38                2) Kruger, Harald M47             
     3) Ottermann, Edith W48            4) Hendricks, Nigel M56           
                  36.32     1:10.80 (34.48)     1:42.12 (31.32)     2:11.21 (29.09)
  2 Coelacanth MSC-NT  'A'                            2:13.00    2:15.21        
     1) Ruck, Harald M49                2) van Dam, Carola W54            
     3) Langenhoven, Leonard M29        4) Fraatz, Barbara W48            
                  31.79     1:14.50 (42.71)     1:44.90 (30.40)     2:15.21 (30.31)
  3 Coelacanth MSC-NT  'B'                            2:14.00    2:16.53        
     1) Albertyn, Gary M45              2) Theron, Hennie M43             
     3) van Rooyen, L'Re W38            4) Albertyn, Megan W41            
                  32.58     1:12.73 (40.15)     1:46.73 (34.00)     2:16.53 (29.80)
  4 Highway MSC-KZ  'A'                               2:22.00    2:16.95        
     1) Koegelenberg, Mandy W36         2) vd Merwe, Theo M41             
     3) Bromfield, Brendan M48          4) Carey, Shirley W39             
                  39.17     1:12.99 (33.82)     1:46.23 (33.24)     2:16.95 (30.72)
  5 Aquabear SC - Masters-EP  'A'                     2:20.00    2:23.17        
     1) Young, Margie W40               2) Duffy, PJ M44                  
     3) Rosser, Miles M42               4) Hains, Kerry W40               
                  40.90     1:20.12 (39.22)     1:50.77 (30.65)     2:23.17 (32.40)
  6 Cape Town MSC-WP  'B'                             2:18.00    2:23.30        
     1) Howieson, Doug M62              2) Steenkamp, Aletta W28          
     3) Steenkamp, Neil M37             4) Gannon, Leigh W41              
                  39.99     1:20.72 (40.73)     1:51.52 (30.80)     2:23.30 (31.78)
  7 Free State MSC-FS  'D'                                 NT    2:24.72        
     1) Spamer, Frans M38               2) du Preez, Lynne W35            
     3) Naude, Reinier M47              4) Pieterse, Elzanie W40          
                  38.40     1:21.47 (43.07)     1:52.89 (31.42)     2:24.72 (31.83)
  8 East Coast MSC-KZ  'C'                            2:32.00    2:31.44        
     1) Webb, Simone W35                2) Leach, Jarrod M31              
     3) Hicks, Loraine W38              4) Baker, Raymond M56             
                  39.45     1:17.09 (37.64)     1:59.34 (42.25)     2:31.44 (32.10)
  9 Phoenix MSC-CG  'A'                               2:34.00    2:32.82        
     1) Hornickel, Ruth W28             2) Greaves, Gordon M48            
     3) Kennedy, Karen W48              4) Allner, Anton M49              
                                1:25.64 ( )     2:02.06 (36.42)     2:32.82 (30.76)
 10 Free State MSC-FS  'A'                                 NT    2:41.46        
     1) du Randt, Hannelie W47          2) Schoeman, Danie M53            
     3) van Niekerk, Carolyn W41        4) Snyman, Rouan M45              
                  37.47     1:23.51 (46.04)     2:08.80 (45.29)     2:41.46 (32.66)
 11 Coelacanth MSC-NT  'D'                            2:45.00    2:50.08        
     1) Rankin, Bruce M50               2) Collignon, Denise W49          
     3) Hefer, Monica W46               4) Davel, Jannie M54              
                  38.47     1:31.17 (52.70)   2:50.08 (1:18.91)                    
 12 Wahoo MSC-CG  'E'                                 2:30.00    2:53.41        
     1) Helps, Tracy W39                2) Candy, Nikki W32               
     3) vd Spuy, Andy M55               4) Mitchell, Tocher M67           
 13 Amakhosi MSC-BO  'C'                                   NT    3:12.61        
     1) Terblanche, Meryke W27          2) Burbidge, Flo W50              
     3) Jevon, Bryn M51                 4) Skidmore, Kerry M48            
                1:14.88     1:57.92 (43.04)     2:36.90 (38.98)     3:12.61 (35.71)
 14 Wahoo MSC-CG  'C'                                 3:25.00    3:14.74        
     1) Reeves, Ria W33                 2) Tustin, Royden M52             
     3) Barnard, Yvonne W29             4) May, Walter M69                
                  57.43     1:46.54 (49.11)   3:14.74 (1:28.20)                    
 15 Free State MSC-FS  'B'                                 NT    3:19.47        
     1) Kropman, Derek M59              2) Jacobs, Elene W52              
     3) Bekker, JC W36                  4) Muller, Johan M44              
                1:02.73     2:02.07 (59.34)     2:41.30 (39.23)     3:19.47 (38.17)
 16 Free State MSC-FS  'C'                                 NT    3:21.94        
     1) Siebrits, Bernhard M55          2) Jardine, Bella W28             
     3) Loxton, Shani W64               4) Venter, Henk M40               
                  53.12     1:53.09 (59.97)   3:21.94 (1:28.85)                    
 -- Amakhosi MSC-BO  'A'                                   NT         NS        
     1) Westgate, Rod M42               2) Cumming, Sharon W41            
     3) Jevon, Sean M47                 4) Veaudry, Karen W41             
 -- Coelacanth MSC-NT  'C'                            2:29.00         NS        
     1) Bennetto, Lara W41              2) Kostelijk, Marijke W54         
     3) vd Westhuizen, Herman M48       4) Strauss, Almero M42            
 -- Amakhosi MSC-BO  'B'                                   NT         NS        
     1) Dixon, Therese W41              2) Whittal, Janet W53             
     3) Reeves, David M33               4) Reeves, Andy M47               
 
Mixed 200-239 4x50 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
WORLD record: W 1:44.96  2006-08-08 COLORADO                 -USA              
                         T HEDRICK, K CROUCH, K GARNIER, R ABRAHAMS        
 SAMS record: S 1:52.30  2008-04-22 Cape Town (Per)                            
                         T Shead, C Stanford, G McCarney, P Blackbeard     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cape Town MSC-WP  'A'                             1:53.00    1:56.18        
     1) Fiser, Graeme M48               2) McCarney, Gail W55             
     3) Stanford, Cecilia W53           4) Maughan, Calvin M50            
                  27.88     1:00.44 (32.56)     1:31.13 (30.69)     1:56.18 (25.05)
  2 East Coast MSC-KZ  'A'                            2:03.00    2:01.91        
     1) vd Westhuizen, Stefan M45       2) Bromfield, Morag W62           
     3) Campbell, Heather W59           4) du Plessis, Trevor M44         
                  28.75     1:03.38 (34.63)     1:34.60 (31.22)     2:01.91 (27.31)
  3 Cape Town MSC-WP  'B'                             2:05.00    2:06.19        
     1) Holshausen, Rod M56             2) Carey, Kim W45                 
     3) Degenaar, Jean W54              4) Folscher, Danie M56            
                  32.57     1:04.60 (32.03)   2:06.19 (1:01.59)                    
  4 Coelacanth MSC-NT  'A'                            2:05.00    2:07.97        
     1) Rankin, Bruce M50               2) Kostelijk, Marijke W54         
     3) Dressler, Annemarie W50         4) Arbuthnot, Dave M61            
                  30.24     1:02.75 (32.51)     1:37.13 (34.38)     2:07.97 (30.84)
  5 Highway MSC-KZ  'A'                               2:12.00    2:09.78        
     1) Thatcher, Annette W62           2) Baker, Anthony M58             
     3) McBey, Alison W43               4) Bromfield, Brendan M48         
                  33.05     1:05.11 (32.06)     1:40.02 (34.91)     2:09.78 (29.76)
  6 Coelacanth MSC-NT  'B'                            2:13.00    2:13.17        
     1) du Plooy, Kobus M61             2) van Dam, Carola W54            
     3) Bennetto, Lara W41              4) Gouws, Naude M47               
                  32.54     1:05.56 (33.02)     1:40.45 (34.89)     2:13.17 (32.72)
  7 Cape Town MSC-WP  'C'                             2:17.00    2:13.46        
     1) Orton, Nick M51                 2) Welgemoed, Janine W53          
     3) Breitenbach, Maritza W50        4) Cheadle, Halton M65            
                  29.20     1:04.28 (35.08)     1:40.51 (36.23)     2:13.46 (32.95)
  8 Coelacanth MSC-NT  'D'                            2:05.00    2:23.54        
     1) Uitenweerde, Lourens M50        2) Dorlas, Sandra W48             
     3) Foster, Kim W55                 4) Downes, Terry M65              
                  33.79     1:09.98 (36.19)     1:46.51 (36.53)     2:23.54 (37.03)
  9 Wahoo MSC-CG  'E'                                 2:20.00    2:23.73        
     1) Bridges, Carole W52             2) du Rand, Dawn W55              
     3) de Villiers, Jacques M55        4) Tustin, Royden M52             
                  31.75     1:14.76 (43.01)     1:54.56 (39.80)     2:23.73 (29.17)
 10 Coelacanth MSC-NT  'C'                            2:27.00    2:25.93        
     1) du Toit, Francois M47           2) Collignon, Denise W49          
     3) Hefer, Monica W46               4) Merritt, Charlie M66           
                  34.51     1:12.17 (37.66)   2:25.93 (1:13.76)                    
 11 Fish Eagles MSC-SW  'A'                           2:43.00    2:27.06        
     1) Roos, Moneque W31               2) Joubert, Nanna W55             
     3) O'Dea, Dermot M68               4) Schoombie, Eugene M56          
                  37.43     1:15.61 (38.18)     1:55.44 (39.83)     2:27.06 (31.62)
 12 East Coast MSC-KZ  'B'                            2:31.00    2:27.42        
     1) Foster, Ted M54                 2) Bloxham, Michelle W54          
     3) Robinson, Graham M65            4) Hicks, Loraine W38             
                  34.61     1:16.42 (41.81)     1:53.39 (36.97)     2:27.42 (34.03)
 13 Highway MSC-KZ  'B'                               2:25.00    2:31.08        
     1) Thompson, Terry W52             2) Wright, Ingo M58               
     3) Kokott, Willij W72              4) Marimuthu, Velan M35           
                                1:15.37 ( )     2:02.44 (47.07)     2:31.08 (28.64)
 14 Free State MSC-FS  'C'                                 NT    2:34.41        
     1) Scott, Amelia W59               2) Muller, Johan M44              
     3) Jacobs, Elene W52               4) Karsten, Nico M52              
                  33.97     1:10.39 (36.42)   2:34.41 (1:24.02)                    
 15 Free State MSC-FS  'A'                                 NT    2:40.02        
     1) Guiney, Gwyn W62                2) Brand, Billy M56               
     3) Hickling, Barbara W50           4) Schoeman, Danie M53            
                  46.72     1:25.74 (39.02)   2:40.02 (1:14.28)                    
 16 Free State MSC-FS  'B'                                 NT    2:40.63        
     1) Rowan, George M64               2) Rottanburg, Dawn W56           
     3) Richards, Lynette W56           4) Nugent, Russell M45            
                  36.05     1:28.49 (52.44)     2:11.59 (43.10)     2:40.63 (29.04)
 17 Amakhosi MSC-BO  'B'                                   NT    2:43.11        
     1) Whittal, Colin M57              2) Barson, Tony M65               
     3) Meyer, Gilly W42                4) Meyer, Lynda W41               
                  34.83     1:16.27 (41.44)     1:50.08 (33.81)     2:43.11 (53.03)
 18 Wahoo MSC-CG  'D'                                 3:10.00    2:45.23        
     1) Marais, Elza W59                2) Barnard, Yvonne W29            
     3) Selmer-Olsen, Sam M62           4) Garson, John M76               
                  40.71     1:27.66 (46.95)     2:09.01 (41.35)     2:45.23 (36.22)
 19 Coelacanth MSC-NT  'E'                            2:57.00    2:54.85        
     1) Harrop-Allin, Anton M69         2) Coetzee, Martini W44           
     3) Eksteen, Sanet W47              4) Jennings, Ross M69             
                  39.99     1:22.63 (42.64)     2:06.69 (44.06)     2:54.85 (48.16)
 -- Winelands MSC-WP  'A'                             2:50.00         NS        
     1) Platte, Gary M58                2) de Kock, Lindsay W56           
     3) Allen, Jenni W44                4) Frost, David M56               
 -- Amakhosi MSC-BO  'A'                                   NT         NS        
     1) Dreyer, Liz W46                 2) Skidmore, Susan W46            
     3) vd Zee, Huib M67                4) Hillstrom, Joe M70             
 
Mixed 200-239 4x50 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
WORLD record: W 2:02.32  2005-08-15 SAN DIEGO SWIM MASTERS   -USA              
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, S LAUTMAN, V VAN BAALE
 SAMS record: S 2:05.76  2008-04-22 Cape Town (Per)                            
                         C Stanford, T Shead, P Blackbeard, G McCarney     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cape Town MSC-WP  'A'                             2:13.00    2:18.00        
     1) Degenaar, Jean W54              2) Folscher, Danie M56            
     3) Stanford, Cecilia W53           4) Maughan, Calvin M50            
                  40.12     1:18.82 (38.70)     1:52.71 (33.89)     2:18.00 (25.29)
  2 East Coast MSC-KZ  'A'                            2:20.00    2:21.76        
     1) Hughes, Jimmy M71               2) Hillermann, Romi W27           
     3) du Plessis, Trevor M44          4) Campbell, Heather W59          
                  41.33     1:20.64 (39.31)     1:50.73 (30.09)     2:21.76 (31.03)
  3 Cape Town MSC-WP  'B'                             2:21.00    2:24.33        
     1) Winfield, Mike M59              2) McCarney, Gail W55             
     3) Amner, Claire W40               4) Orton, Nick M51                
                  38.24                               53.04 ( )   2:24.33 (1:31.29)
  4 East Coast MSC-KZ  'B'                            2:24.00    2:33.08        
     1) vd Westhuizen, Stefan M45       2) Cook, Wendy W44                
     3) Nel, Gerrie M53                 4) Bromfield, Morag W62           
                  35.27     1:16.16 (40.89)     1:57.19 (41.03)     2:33.08 (35.89)
  5 Cape Town MSC-WP  'C'                             2:30.00    2:33.59        
     1) Welgemoed, Janine W53           2) Olivier, Marais M51            
     3) Holshausen, Rod M56             4) Carey, Kim W45                 
                                1:26.02 ( )     2:00.48 (34.46)     2:33.59 (33.11)
  6 Highway MSC-KZ  'A'                               2:36.00    2:36.84        
     1) Adam, Ansari M53                2) Fechter, Wolfgang M53          
     3) McBey, Alison W43               4) Thompson, Terry W52            
                  37.87     1:20.05 (42.18)     2:00.45 (40.40)     2:36.84 (36.39)
  7 Highway MSC-KZ  'B'                               2:48.00    2:43.09        
     1) Shuttleworth, Bev W67           2) Wright, Ingo M58               
     3) Marimuthu, Velan M35            4) Harrison, Peta W54             
                                1:34.17 ( )     2:07.04 (32.87)     2:43.09 (36.05)
  8 Coelacanth MSC-NT  'A'                            2:36.00    2:43.52        
     1) Bouwer, Marieke W51             2) Coetzee, Francois M44          
     3) Gouws, Naude M47                4) vd Berg, Elsje W58             
                                1:26.42 ( )   2:43.52 (1:17.10)                    
  9 Phoenix MSC-CG  'A'                               2:53.00    2:47.95        
     1) Johnson, Justine W37            2) Petersen, John M69             
     3) Bell, Bronwyn W39               4) Rivers, Andy M68               
                  45.18     1:32.89 (47.71)     2:12.70 (39.81)     2:47.95 (35.25)
 10 Fish Eagles MSC-SW  'A'                           2:47.00    2:49.23        
     1) Barnhoorn, Philip M63           2) Roos, Moneque W31              
     3) Joubert, Nanna W55              4) O'Dea, Dermot M68              
                  41.68     1:25.62 (43.94)   2:49.23 (1:23.61)                    
 11 Free State MSC-FS  'A'                                 NT    2:53.29        
     1) van Niekerk, Antoinette W66     2) Hickling, Barbara W50          
     3) Pienaar, Eben M53               4) Rowan, George M64              
                  53.02     1:43.63 (50.61)   2:53.29 (1:09.66)                    
 12 Wahoo MSC-CG  'F'                                 3:05.00    2:58.25        
     1) Marais, Elza W59                2) Hickling, Glenn M53            
     3) Lawless, Helen W65              4) Crowther, Bobbie M45           
                  52.37     1:35.04 (42.67)     2:26.26 (51.22)     2:58.25 (31.99)
 13 Coelacanth MSC-NT  'B'                            3:24.00    3:11.99        
     1) Venter, Marli W48               2) van Renen, Owen M67            
     3) Dressler, Annemarie W50         4) Burger, Francois M65           
                  46.74   1:53.97 (1:07.23)     2:33.92 (39.95)     3:11.99 (38.07)
 14 Free State MSC-FS  'B'                                 NT    3:12.57        
     1) Nugent, Russell M45             2) Olivier, Lienkie W49           
     3) Rottanburg, Dawn W56            4) Brand, Billy M56               
                  54.27     1:30.21 (35.94)     2:26.93 (56.72)     3:12.57 (45.64)
 15 Amakhosi MSC-BO  'A'                                   NT    3:20.87        
     1) Dreyer, Liz W46                 2) Skidmore, Susan W46            
     3) vd Zee, Huib M67                4) Hillstrom, Joe M70             
                                1:37.27 ( )     2:07.61 (30.34)   3:20.87 (1:13.26)
 16 ET Stingrays MSC-ES  'A'                          3:45.00    3:30.54        
     1) Roets, Gillian W57              2) Gordon-Davis, Colin M59        
     3) Gordon-Davis, Keith M54         4) de Beer, Stephanie W60         
                                1:50.37 ( )     2:31.37 (41.00)     3:30.54 (59.17)
 -- Winelands MSC-WP  'A'                             3:20.00         NS        
     1) de Kock, Lindsay W56            2) Lewis, Edgar M46               
     3) Frost, David M56                4) Allen, Jenni W44               
 -- Amakhosi MSC-BO  'B'                                   NT         NS        
     1) Whittal, Colin M57              2) Barson, Tony M65               
     3) Meyer, Gilly W42                4) Meyer, Lynda W41               
 
Mixed 240-279 4x50 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
WORLD record: W 1:56.00  2011-08-04 TAMALPAIS AQUATIC MASTERS-USA              
                         R BURNS, L VAL, B WHEELER, T HOLT                 
 SAMS record: S 2:00.02  2012-03-16 Cape Town (CT)                             
                         T Shead, D Coetzee, S Kruger, T Tozer             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cape Town MSC-WP  'A'                             2:00.00    2:02.10        
     1) Tozer, Tyrone M64               2) Coetzee, Di W59                
     3) Kruger, Sanderina W65           4) Shead, Tim M62                 
                  29.74     1:00.73 (30.99)     1:32.76 (32.03)     2:02.10 (29.34)
  2 Cape Town MSC-WP  'B'                             2:13.00    2:19.26        
     1) Howieson, Doug M62              2) Brewis, Judy W60               
     3) Donnelly, Chris W57             4) Bennetto, Peter M61            
                  32.42     1:09.20 (36.78)     1:48.32 (39.12)     2:19.26 (30.94)
  3 Bay Eagle Swim Team - Masters-EP  'A'                  NT    2:22.63        
     1) Searle, Francis M65             2) Craig, Elsa W69                
     3) West, Ralph M53                 4) Bosman, Denise W55             
                  35.05     1:11.63 (36.58)     1:46.45 (34.82)     2:22.63 (36.18)
  4 Cape Town MSC-WP  'C'                             2:19.00    2:24.19        
     1) Morrison, Allen M66             2) Collins, Judy W60              
     3) Boyes, Luzanne W57              4) Winfield, Mike M59             
                                1:12.89 ( )     1:53.80 (40.91)     2:24.19 (30.39)
  5 Highway MSC-KZ  'A'                               2:28.00    2:24.71        
     1) Fechter, Wolfgang M53           2) Shuttleworth, Bev W67          
     3) Ireland, Jenny W64              4) Baker, Eddie M62               
                  32.27     1:12.49 (40.22)     1:51.37 (38.88)     2:24.71 (33.34)
  6 Winelands MSC-WP  'A'                             2:30.00    2:27.86        
     1) Cilliers, Pieter M65            2) Sharkey, Therese W59           
     3) Louw, Niki W59                  4) Louw, Attie M61                
                  33.47     1:09.55 (36.08)     1:53.96 (44.41)     2:27.86 (33.90)
  7 Coelacanth MSC-NT  'A'                            2:32.00    2:31.47        
     1) Eddy, Clive M68                 2) Navarria, Jackie W57           
     3) vd Berg, Elsje W58              4) Burger, Francois M65           
                  34.21     1:12.76 (38.55)   2:31.47 (1:18.71)                    
  8 Aquabear SC - Masters-EP  'A'                     2:30.00    2:33.53        
     1) Saunders, Brian M71             2) Harington, Reinette W61        
     3) Geleta, Bev W60                 4) Edwards, Duncan M49            
                  36.27     1:16.37 (40.10)   2:33.53 (1:17.16)                    
  9 Wahoo MSC-CG  'F'                                 2:55.00    2:37.31        
     1) Adan, Marilyn W63               2) Ferreira, Mercia W65           
     3) Mitchell, Tocher M67            4) May, Walter M69                
                  35.71     1:21.75 (46.04)   2:37.31 (1:15.56)                    
 10 Wahoo MSC-CG  'G'                                 2:30.00    2:39.23        
     1) Alder, Elaine W57               2) Lawless, Helen W65             
     3) van Heerden, Carel M64          4) vd Spuy, Andy M55              
                  36.09     1:18.34 (42.25)     1:55.75 (37.41)     2:39.23 (43.48)
 11 Amakhosi MSC-BO  'A'                                   NT    2:42.17        
     1) Wallace, Ronald M73             2) vd Zee, Reiner M71             
     3) Nancarrow-Adams, Kim W48        4) MacKenzie, Carla W59           
                  41.73     1:29.41 (47.68)     2:06.14 (36.73)     2:42.17 (36.03)
 12 Free State MSC-FS  'A'                                 NT    2:43.43        
     1) Markgraaff, Archie M71          2) Lordan, Beth W73               
     3) Kropman, Derek M59              4) van Niekerk, Antoinette W66    
                  36.04     1:23.44 (47.40)   2:43.43 (1:19.99)                    
 13 ET Stingrays MSC-ES  'A'                          3:00.00    2:45.12        
     1) Gordon-Davis, Keith M54         2) Meaker, Jane W66               
     3) vd Walt, Carol W66              4) Gordon-Davis, Colin M59        
                  34.66     1:14.45 (39.79)     2:09.03 (54.58)     2:45.12 (36.09)
 14 East Coast MSC-KZ  'A'                            2:50.00    2:50.64        
     1) Hughes, Diane W68               2) Berridge, Barbara W63          
     3) Hadenham, Les M71               4) Baker, Raymond M56             
                  53.97     1:39.85 (45.88)     2:18.11 (38.26)     2:50.64 (32.53)
 
Mixed 240-279 4x50 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
WORLD record: W 2:09.06  2009-08-08 TAMALPAIS AQUATIC MASTERS-USA              
                         R BURNS, K FROST, L VAL, B WHEELER                
 SAMS record: S 2:20.05  2012-03-16 Cape Town (CT)                             
                         D Coetzee,T Tozer, M Cheadle, S Kruger            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cape Town MSC-WP  'B'                                  NT    2:38.94        
     1) Brewis, Judy W60                2) Donnelly, Chris W57            
     3) Cheadle, Halton M65             4) Bennetto, Peter M61            
                  44.51     1:34.93 (50.42)     2:07.89 (32.96)     2:38.94 (31.05)
  2 Coelacanth MSC-NT  'A'                            2:35.00    2:39.09        
     1) Eddy, Clive M68                 2) Verryn, Sabine W53             
     3) Foster, Kim W55                 4) Downes, Terry M65              
                  44.95     1:31.05 (46.10)     2:06.81 (35.76)     2:39.09 (32.28)
  3 Wahoo MSC-CG  'H'                                 2:45.00    2:39.24        
     1) Garson, John M76                2) Alder, Elaine W57              
     3) Steynberg, Andre M58            4) Scott, Debbie W52              
                  51.13     1:38.50 (47.37)     2:07.47 (28.97)     2:39.24 (31.77)
  4 Highway MSC-KZ  'A'                               2:42.00    2:41.90        
     1) Thatcher, Annette W62           2) Baker, Anthony M58             
     3) Ireland, Jenny W64              4) Baker, Eddie M62               
                  42.04     1:23.70 (41.66)     2:08.48 (44.78)     2:41.90 (33.42)
  5 Winelands MSC-WP  'A'                             2:55.00    2:47.32        
     1) Sharkey, Therese W59            2) Louw, Niki W59                 
     3) Louw, Attie M61                 4) Cilliers, Pieter M65           
                  43.29     1:35.56 (52.27)     2:13.49 (37.93)     2:47.32 (33.83)
  6 Aquabear SC - Masters-EP  'A'                     3:30.00    2:51.01        
     1) Harington, Reinette W61         2) Benjamin, Lyn W63              
     3) Edwards, Duncan M49             4) Saunders, Brian M71            
                  45.20                               56.77 ( )   2:51.01 (1:54.24)
  7 Bay Eagle Swim Team - Masters-EP  'A'                  NT    2:53.67        
     1) Searle, Francis M65             2) Craig, Elsa W69                
     3) Bosman, Denise W55              4) West, Ralph M53                
                  41.01     1:33.86 (52.85)   2:53.67 (1:19.81)                    
  8 East Coast MSC-KZ  'A'                            3:01.00    2:59.35        
     1) Saunders, Jim M77               2) Bloxham, Michelle W54          
     3) Seid, Vaughn M52                4) Clark, Rosemary W66            
                  49.32     1:42.41 (53.09)     2:16.33 (33.92)     2:59.35 (43.02)
  9 Wahoo MSC-CG  'G'                                 3:00.00    3:08.05        
     1) Adan, Marilyn W63               2) Miller, Mervyn M62             
     3) de Villiers, Jacques M55        4) Ferreira, Mercia W65           
                                1:45.55 ( )     2:19.68 (34.13)     3:08.05 (48.37)
 10 Amakhosi MSC-BO  'A'                                   NT    3:09.63        
     1) Wallace, Ronald M73             2) vd Zee, Reiner M71             
     3) Nancarrow-Adams, Kim W48        4) MacKenzie, Carla W59           
                  41.35                               54.75 ( )   3:09.63 (2:14.88)
 11 Coelacanth MSC-NT  'B'                            2:57.00    3:12.65        
     1) Sandri, Angelika W64            2) Harrop-Allin, Anton M69        
     3) du Plooy, Kobus M61             4) Hanson, Ann W76                
                  52.91     1:43.79 (50.88)     2:17.39 (33.60)     3:12.65 (55.26)
 12 Coelacanth MSC-NT  'C'                            4:19.00    3:47.65        
     1) du Toit, Francois M47           2) McLaren, Isabel W65            
     3) Vorwerk Marren, Ingrid W63      4) Jennings, Ross M69             
                  46.91     1:42.84 (55.93)   2:59.19 (1:16.35)     3:47.65 (48.46)
 -- Cape Town MSC-WP  'C'                             2:43.00         DQ        
     1) Collins, Judy W60               2) du Toit, Francois M67          
     3) Hodges, Mark M61                4) Boyes, Luzanne W57             
                  48.67     1:30.27 (41.60)     2:10.40 (40.13)          DQ (41.72)
 -- Cape Town MSC-WP  'A'                                  NT         DQ        
     1) Coetzee, Di W59                 2) Shead, Tim M62                 
     3) Tozer, Tyrone M64               4) Kruger, Sanderina W65          
                  38.39     1:13.57 (35.18)     1:47.34 (33.77)          DQ (32.21)
 -- Free State MSC-FS  'A'                                 NT         NS        
     1) Markgraaff, Archie M71          2) Lordan, Beth W73               
     3) Carson, Petro W62               4) Hefer, Seef M51                
 
Mixed 280-319 4x50 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
WORLD record: W 2:13.73  2012-07-07 ST KANSAI                -JPN              
                         Y FUNAHASHI, F HIROOKA, Y OSAKI, K NAKANO         
 SAMS record: S 2:35.48  2009-03-11 Phoenix (EL)                               
                         D Johnston, M Rollnick, R Wolpe, G Williamson     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phoenix MSC-CG  'A'                               2:32.00    2:26.36S       
     1) Rivers, Andy M68                2) Leuner, Sue W75                
     3) Jones, Anne W69                 4) Petersen, John M69             
                  36.32     1:16.66 (40.34)     1:53.74 (37.08)     2:26.36 (32.62)
  2 Cape Town MSC-WP  'A'                             2:25.00    2:28.31S       
     1) du Toit, Francois M67           2) van Jaarsveld, Santa W77       
     3) Zundorf, Lenchen W70            4) Wilson, Doug M67               
                                1:18.76 ( )     2:01.18 (42.42)     2:28.31 (27.13)
  3 East Coast MSC-KZ  'A'                            2:36.00    2:34.41S       
     1) Saunders, Jim M77               2) Tregenna, Gill W72             
     3) Bailey, Colleen W60             4) Hughes, Jimmy M71              
                  40.40     1:22.81 (42.41)   2:34.41 (1:11.60)                    
  4 Coelacanth MSC-NT  'A'                            2:45.00    2:46.15        
     1) Sandri, Angelika W64            2) Fyfe, Joyce W67                
     3) Haigh, Duncan M76               4) Fyfe, Derek M74                
                  42.80     1:27.04 (44.24)     2:12.13 (45.09)     2:46.15 (34.02)
  5 Phoenix MSC-CG  'B'                               3:30.00    2:48.14        
     1) Schlapobersky, Ivan M81         2) Wolpe, Russel M77              
     3) Crawford, Linda W64             4) Rollnick, Marissa W63          
                  51.49     1:30.58 (39.09)     2:11.03 (40.45)     2:48.14 (37.11)
  6 East Coast MSC-KZ  'B'                            2:40.00    3:13.25        
     1) Saunders, Wendy W79             2) Cordell, Bill M77              
     3) Clark, Rosemary W66             4) Cameron, Mike M78              
                                1:51.78 ( )     2:33.84 (42.06)     3:13.25 (39.41)
  7 ET Stingrays MSC-ES  'A'                          4:38.00    4:05.84        
     1) Gordon-Davis, Brian M61         2) Potts, Miemie W70              
     3) du Plooy, Christie W83          4) Naude, Sarel M76               
                  36.67     1:21.03 (44.36)      1:25.31 (4.28)   4:05.84 (2:40.53)
 
Mixed 280-319 4x50 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
WORLD record: W 2:26.90  2009-09-06 ST KANSAI                -JPN              
                         Y OSAKI, Y OSAKI, Y FUNAHASHI, F HIROOKA          
 SAMS record: S 2:48.34  2010-03-17 Cape Town (Pta)                            
                         A Morrison, A Odendaal, D McLachlan, G Kloos      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cape Town MSC-WP  'A'                                  NT    2:54.15        
     1) Morrison, Allen M66             2) van Jaarsveld, Santa W77       
     3) Wilson, Doug M67                4) Zundorf, Lenchen W70           
                  30.41                             2:13.28 ( )     2:54.15 (40.87)
  2 East Coast MSC-KZ  'A'                            2:47.00    3:02.77        
     1) Cameron, Mike M78               2) McLeod, Fiona W60              
     3) Hadenham, Les M71               4) Tregenna, Gill W72             
                  48.18     1:36.13 (47.95)     2:17.75 (41.62)     3:02.77 (45.02)
  3 Phoenix MSC-CG  'A'                               3:08.00    3:22.46        
     1) Wolpe, Russel M77               2) Schlapobersky, Ivan M81        
     3) Crawford, Linda W64             4) Rollnick, Marissa W63          
                                1:55.26 ( )   2:58.35 (1:03.09)     3:22.46 (24.11)
  4 East Coast MSC-KZ  'B'                            3:45.00    3:51.24        
     1) Saunders, Wendy W79             2) Berridge, Barbara W63          
     3) Schoeman, Adrian M73            4) Robinson, Graham M65           
                                2:15.67 ( )   3:51.24 (1:35.57)                    
  5 Coelacanth MSC-NT  'A'                            3:00.00    3:56.71        
     1) Fyfe, Joyce W67                 2) Grobler, Vilma W81             
     3) Arbuthnot, Dave M61             4) Fyfe, Derek M74                
  6 Coelacanth MSC-NT  'B'                            4:14.00    4:22.91        
     1) Muir, Wendy W73                 2) Theron, Sarel M80              
     3) Arbuthnot, Cheryl W56           4) Grobler, Matie M82             
                1:14.48   2:21.23 (1:06.75)   3:25.14 (1:03.91)     4:22.91 (57.77)
  7 ET Stingrays MSC-ES  'A'                          4:48.00    5:32.13        
     1) du Plooy, Christie W83          2) Potts, Miemie W70              
     3) Gordon-Davis, Brian M61         4) Naude, Sarel M76               
                                2:14.56 ( )      2:24.21 (9.65)   5:32.13 (3:07.92)
 
Mixed 320-359 4x50 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
WORLD record: W 2:37.10  2006-07-17 JUEI CLUB                -JPN              
                         I TAMURA, M KAMOSHITA, Y NAGAMATSU, K NAKAMURA    
 SAMS record: S 4:11.88  2013-03-16 Coelacanth (PE)                            
                         A Beukes, G Wallace, V Grobler, M Grobler         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coelacanth MSC-NT  'A'                            4:13.00    4:18.53        
     1) Muir, Wendy W73                 2) Mulder, Paul M90               
     3) Grobler, Matie M82              4) Hanson, Ann W76                
                1:06.94   2:26.82 (1:19.88)     3:23.16 (56.34)     4:18.53 (55.37)
  2 Coelacanth MSC-NT  'B'                            4:26.00    4:46.97        
     1) Grobler, Vilma W81              2) Theron, Sarel M80              
     3) Wallace, Greta W82              4) Beukes, Ted M84                
                  59.48   2:07.04 (1:07.56)   3:42.20 (1:35.16)   4:46.97 (1:04.77)
 
Mixed 320-359 4x50 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
WORLD record: W 3:15.58  2009-07-19 JUEI CLUB                -JPN              
                         K NAKAMURA, S SHIDA, S KOBAYASHI, M KAMOSHITA     
 SAMS record: S 5:17.73  2007-03-15 Coelacanth (Sas)                           
                         N McAll, M Mulder, P Verhoef, V Grobler           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coelacanth MSC-NT  'A'                            4:35.00    4:38.22S       
     1) Mulder, Paul M90                2) Wallace, Greta W82             
     3) Burger, Rita W69                4) Beukes, Ted M84                
                1:37.95   3:22.25 (1:44.30)   4:38.22 (1:15.97)